Все про штучному вигодовуванні (ІВ) новонароджених дітей

Всі молоді мами чудово розуміють, що в перші місяці життя більш корисного харчування, ніж грудне молоко для новонародженої дитини немає. Але іноді виникає ситуація при якій є необхідність перевести дитину на інше харчування (немає грудного молока або мама не може годувати грудьми). Штучне вигодовування новонародженої дитини вимагає правильного підходу і до вибору суміші і до сприйняття нового режиму харчування. Консультація з педіатром є обов'язковою умовою протікання адаптаційного періоду без негативних наслідків.

штучне вигодовування дитини

Показання для переходу на вигодовування сумішами

Вигодовування навіть самими якісними сумішами не зможе заповнити ті мікроелементи, які дитина отримує разом з молоком мами. Тому введення адаптованого харчування повинно бути завжди обґрунтованим. Педіатри виділяють кілька обставин, коли штучне вигодовування вважається необхідним:

 • Важко протікають пологи, після яких мама повинна відновлювати свої сили.
 • Прийом деяких груп життєво необхідних ліків жінкою.
 • Інфекційні хвороби мами.
 • Відсутність молока в залозах грудей або його недостатність. Нестача молока визначається контрольним зважуванням малюка після годування.
 • Неможливість годування дитини у зв'язку з тимчасовою відсутністю. Це свідчення обґрунтовано, коли немає умов для зберігання зцідженого молока або період відсутності мами обчислюється тижнями.

Недостатність вироблення молока спочатку має відновлюватися за допомогою препаратів, що посилюють лактацію. Штучне вигодовування дитини починають проводити, тільки якщо ці препарати не приносять очікуваного результату. Не потрібно і повністю відразу вводити суміші, навіть кілька грам грудного молока корисні для організму малюка і позбавляти його цієї користі не можна.

Плюси і мінуси використання штучних сумішей

Плюси і мінуси штучних сумішейНе всі молоді мами всерйоз замислюються про те, що чекає їх і малюка при переході на використання дитячих сумішей. Часто тільки через свого зручності жінка позбавляє дитину необхідних для його імунітету і загального здоров'я мікроелементів. Перш ніж прийняти рішення про перехід на ІВ рекомендованої педіатром сумішшю потрібно зважити всі переваги і недоліки нового харчування. До очевидних плюсів штучного вигодовування дитини відносять:

 • Можливість годування малюка іншими родичами. Тобто мама спокійно може відлучитися по своїх справах і не переживати, що дитина буде плакати від голоду.
 • Плекаючи дитину з пляшечки, мама завжди знає, скільки він їсть за один раз і, якщо є проблеми з самопочуттям, відразу помічає це по кількості залишився харчування.
 • Поява алергії завжди пов'язане з виглядом суміші. Для того щоб визначити алерген у дитини на грудному вигодовуванні годуючій мамі доводиться повністю переглянути свій раціон.
 • Суміш перетравлюється довше, ніж молоко, тому кількість прийомів їжі малюком скорочується.

Це одні з плюсів годування сумішами, але мінусів набагато більше:

 • Ті, хто на штучному частіше хворіють простудними захворюваннями, алергіями в наступні роки. Цей факт пояснюється відсутністю в їх організмі особливих ферментів, які малюк може отримати тільки з молока мами.
 • Використання пляшечок вимагає постійної стерильності. Якщо чистота не дотримується, то можливий розвиток диспептичних розладів.
 • Малюки на вигодовуванні сумішами часто страждають від кольок і періодичного зригування - неякісна соска сприяє заковтуванню повітря.
 • При поїздах з дитиною доводиться брати з собою окрему сумку з сумішшю, пляшечками, стерилізаторами, тобто зайвий багаж.
 • Часто доводиться міняти кілька видів сумішей для того щоб знайти найбільш підходящу.
 • Штучне вигодовування дитини передбачає і певні фінансові витрати. Гарна суміш не може коштувати дешево, а в міру дорослішання дитини її потрібно раз від разу все більше.

Мінусів від вигодовування сумішами набагато більше, ніж плюсів і тому варто спочатку спробувати відновити гиполактацию, а лише потім вдаватися до такої крайньої міри.

Як правильно вибрати суміш?

Підбір суміші потрібно обов'язково погоджувати з педіатром. Лікар знає особливості здоров'я вашої дитини і порадить найбільш щадне харчування. Потрібно і самостійно проявляти підвищену увагу до вибору сумішей і обов'язково дотримувати наступні критерії:

 • Термін придатності - найголовніша умова відсутності небажаних реакцій. Вибирайте ті коробки, де є запас по часу використання в кілька місяців.
 • Упаковка не повинна бути розкритою або деформованою. Наявність вм'ятин, подряпин говорить про недотримання умов транспортування, і така суміш може бути зіпсована.
 • Харчування проводиться за віковими категоріями. Не можна новонародженій дитині давати суміш, призначену для дітей більш старшого віку, несформировавшийся шлунок і кишечник можуть відреагувати серйозними захворюваннями.
 • Привчати малюка потрібно з введення гіпоалергенних сумішей.
 • Якщо у дитини є певні проблеми зі здоров'ям, то харчування може містити корисні для поліпшення роботи органів добавки. Суміші можуть містити трави для підняття імунітету, залізо для лікування анемії.

Читаємо докладну статтю: Як і яку суміш краще вибрати

�іі" href="http://krihitka.com.ua/iskusstvennoe-vskarmlivanie/stul-rebenka-na-iskusstvennom-vskarmlivanii.html">частотою спорожнення кишечника і характером стільця.

Як приготувати суміш малюкові

При штучному вигодовуванні дитини його самопочуття буде прямо залежати від того, як ви готуєте суміш. Інструкція обов'язково повинна бути прочитана і слідувати її пунктів потрібно обов'язково.

 • Для розведення краще всього використовувати спеціальну воду в пляшках, при кип'ятінні частина корисних речовин втрачається. Якщо вода береться з-під крана, то її кип'ятіння обов'язково.
 • Необхідно повністю дотримуватися дозування. Перевищення кількість сухої суміші або нестача води може призвести до перенасичення кишечника поживними речовинами, а це відбивається коліками, диспепсичними розладами. Недолік сухий основи призводить до того, що малюк вередує, просить пляшечку не по часу.
 • Суміш розводять безпосередньо в пляшечці, куди попередньо заливають воду з температурою не вище 50 градусів. Більш висока температура призводить до руйнування корисних бактерій.
 • Після розведення суміш струшують і стежать, щоб не було грудочок. Перед годуванням перевіряють температуру - вона не повинна бути вище 37 градусів.
 • Отвір у сосці повинен бути таким, щоб малюк прилаштовував певні зусилля до смоктання. Витікання тонкою цівкою призводить до повної відмови від грудей і до того, що шлунок починає швидко розтягуватися.

Суміш може готуватися і заздалегідь, але вона повинна зберігатися в холодильнику не більше доби і підігріватися в гарячій воді.

Відео інструкція як приготувати суміш

в, вживають молоко мами. Це не так добре, як здається, при підвищеному ожирінні виникають різноманітні проблеми зі здоров'ям. Щоб уникнути цього не потрібно малюка перегодовувати, обов'язково потрібно враховувати, скільки він випиває і як довго може обходитися без пляшечки.

Для годування найчастіше вибирається пляшечка, але не завжди її використання необхідно. Вибір правильної посуду - важливий критерій здоров'я дитини.

 • Пляшечку вибирають, коли малюк повністю живиться сумішами або їх кількість доходить до 2/3 від усього харчування. Соска повинна бути обов'язково з вузьким отвором, це не дозволить малюкові відвикнути від грудей.
 • Чайна ложечка використовується, коли дитина харчується в основному грудьми, а відсутній обсяг їжі отримує у вигляді сумішей.
 • Іноді дитина відмовляється і від пляшечки і від ложки, а нагодувати його потрібно. У цьому випадку розведену суміш вливають через шприц без голки невеликими дозами.

Техніка годування дитини

Вибираючи штучне вигодовування вашого новонародженої дитини потрібно враховувати і те, як ви його годуватимете.

 1. Малюк повинен знаходитися в майже вертикальному положенні, це зручно для смоктання і не дозволить захлинутися.
 2. Стежте, щоб молоко повністю перекривала соску, а повітря накопичувався на дні пляшки. Це не дасть проникнути повітря в шлунок.
 3. Після годування дитини треба потримати у вертикальному положенні, щоб потрапив повітря вийшов.

Правила та поради

штучне вигодовування новонародженої дитини

Якщо ви годуєте малюка сумішами, то це не означає, що його потрібно залишати одного. Малюк може захлинутися молоком або втратити пляшечку. Важливий емоційний контакт мами з малюком, тому тримаючи його на руках можна спокійно спостерігати за зосередженим обличчям крихти і відпочивати від домашніх справ.

Соску на пляшечці треба періодично міняти, вона швидко стоншується, і суміш ллється через отвір безперервним струменем. Завжди потрібно використовувати суміш після приготування або зберігати її в холодильнику. Залишки харчування виливаються зразу ж.

Малюк на штучному вигодовуванні потребує більш ранньому використанні додаткового прикорму, це дозволить заповнити дефіцит необхідних мікроелементів.

Скільки молочної суміші повинен з'їдати новонароджений

Новонароджена дитина в перший місяць життя з'їдає від 700 до 800 мл адаптованої суміші за 8-10 разів. На 2-3 місяці життя кількість суміші виростає до 900 мл При введенні прикорму обсяг сумішей зменшується.

Як правильно розрахувати потрібний обсяг суміші

Вважається, що дитині достатньо харчування, яке становить 1/5 від його ваги тіла на добу. Тобто, якщо малюк важить 4 кг, то у добу він повинен випивати 800 мл молока. У перші дні життя малюк може випивати по 30 - 40 мл за раз, подальшим до 100 мл У зв'язку з цим частота годувань після першого місяця життя зменшується.

Частота стерилізації пляшечки і соски для годування

В перший місяць життя всі пляшечки і соски потрібно стерилізувати після кожного годування. Спочатку залишки суміші видаляються теплою водою йоржиком, потім всі пристосування кип'ятити протягом 10 хвилин. Краще всього придбати спеціальний стерилізатор, використовуючи його, ви завжди будете впевнені в чистоті посуду.

Після першого місяця життя досить промити соску і пляшечку і сполоснути окропом. Але все ж стежте, щоб пляшечки ретельно промывались, особливу увагу потрібно приділити різьбі, важкодоступних місцях, в яких бактерії можуть розмножуватися за кілька годин.

Чи можна зберігати приготовану суміш

Приготовану суміш зберігають при кімнатній температурі не більше 2-х годин, в холодильнику не більше 12 годин. Залишилися залишки суміші після годування виливають, вживання такого молока через годину може призвести до отруєння.

Годування з пляшечки відео

style="display:inline-block;width:336px;height:280px" data-ad-client="ca-pub-9949410874509493" data-ad-slot="5618531939">

Потреба в їжі у малюка в різний час доби не однакова. Але все-таки необхідно дотримуватися певного графіка з відхиленням в півгодини в ту або іншу сторону. Так ви будете завжди знати, скільки малюк зазвичай їсть і зможете вгадати час візиту в поліклініку або на прогулянку. При дотриманні режиму малюк простіше засинає і менше схильний до надмірного збільшення маси тіла,

Ситуації, при яких необхідна заміна суміші

 • Суміш не підходить, викликає часте зригування, пронос або запор, алергічні реакції.
 • Досягнення певного віку. Дитині 6 місяців сенсу давати суміш для новонароджених немає.
 • Необхідність використання спеціального лікарського харчування.

Проблеми штучного вигодовування грудних дітей

Штучне вигодовування дитини вважається в медицині «метаболічним стресом» і тому викликає найрізноманітніші реакції. Алергія, проблема зі стільцем, кольки виникають в перші дні у більшості малюків. Хтось із них звикає, іншим доводиться міняти суміші.

Штучне вигодовування (Відео Комаровський)