Все про грудне вигодовування новонародженої дитини: важливі поради (Рекомендації ВООЗ)

мама годує дитину грудьми

грудне вигодовування

Позаду залишилися пологи, а попереду найголовніше - догляд за малюком, який містить в собі безліч обов'язків, серед яких грудне вигодовування новонародженої дитини.

Коли молоді матусі починають годувати грудьми, вони вперше стикаються з неприємними моментами, яких можна уникнути, або запобігти. В цілому вони визначаються на 3 головні групи:

 • проблеми з дитиною;
 • стан мами;
 • проблеми грудей.

Грудне вигодовування новонародженої дитини - всі правильні поради годуючій мамі

Що таке грудне вигодовування (відео):

�ко містить всі ті корисні речовини, які необхідні дитині для правильного розвитку.

Годувати дитину на вимогу або по годинах? - Ми радимо годувати новонароджених на першу вимогу. Як тільки «бачите» що дитина просить груди - дайте йому груди! Прикладайте дитину до грудей і нехай він смокче її, коли хоче і стільки скільки хоче. По-перше, під час ссання дитина наїдається; по-друге, відчуває себе спокійно і комфортно.

Плюси грудного вигодовування (відео)

�ому вигодовування
 1. Раннє прикладання до грудей протягом першої години після народження!
 2. Виключення годування новонародженого з пляшки або іншим способом до того, як мати прикладе його до грудей. Це необхідно, щоб у дитини не сформувалася установка на будь-яке інше годування, окрім грудного.
 3. Спільне утримання матері і дитини в пологовому будинку в одній палаті.
 4. Правильне положення дитини біля грудей дозволяє матері уникнути багатьох проблем і ускладнень з грудьми. Якщо мати не навчили цьому в пологовому будинку, їй слід запросити консультанта по грудному вигодовуванню і навчитися цьому спеціально.
 5. Годування за вимогою дитини. Необхідно прикладати малюка до грудей з будь-якого приводу, надати йому можливість смоктати груди, коли він хоче і скільки хоче. Це важливо не тільки для насичення дитини, але і для його психоемоційного комфорту. Щоб відчувати себе комфортно, малюк може прикладатися до грудей до 4 разів на годину.
 6. Тривалість годування регулює дитина: не відривайте дитину від грудей раніше, ніж вона сама відпустить сосок!
 7. Нічні годування дитини забезпечують стійку лактацію і захищає жінку від наступної вагітності до 6 місяців - у 96% випадків. Крім того, саме нічні годування найбільш повноцінні і поживні.
 8. Відсутність допаивания і введення будь-яких сторонніх рідин і продуктів. Якщо дитина хоче пити, його слід частіше прикладати до грудей.
 9. Повна відмова від соски, пустушки і пляшкового годування. При необхідності введення прикорму слід давати його тільки з чашки, ложки або піпетки.
 10. Перекладання дитини до другої грудей лише тоді, коли він висмокче першу груди. Якщо мама поквапитися запропонувати малюкові другу груди, він не доотримає "пізнього молока", багатого жирами. В результаті у малюка можуть виникнути проблеми з травленням: лактозна недостатність, пінистий стілець. Тривале смоктання однієї грудей забезпечить повноцінну роботу кишечника.
 11. Виключення миття сосків перед годуванням і після нього. Часте миття грудей призводить до видалення захисного шару жирів ареоли і соска, що призводить до утворення тріщин. Груди слід мити не частіше 1 разу в день під час гігієнічного душу. Якщо жінка приймає душ рідше, то і в цьому випадку немає необхідності в додатковому миття грудей.
 12. Відмова від контрольних зважувань дитини, проводяться частіше 1 рази в тиждень. Ця процедура не дає об'єктивної інформації про повноцінність харчування немовляти. Вона тільки нервує матір, призводить до зниження лактації і необґрунтованого введення догодовування.
 13. Виключення додаткового зціджування молока. При правильно організованому грудному вигодовуванні молока виробляється рівно стільки, скільки потрібно дитині, тому необхідності в зціджуванні після кожного годування не виникає. Зціджування необхідно у разі вимушеного розлучення матері з дитиною, виходу матері на роботу і т.д.
 14. Тільки грудне вигодовування до 6 місяців - дитина не потребує додаткового живлення і введення прикорму. За деякими дослідженнями на винятково грудному вигодовуванні без шкоди для здоров'я дитина може перебувати до 1 року.
 15. Підтримка матерів, що годували дітей грудьми до 1-2 років. Спілкування з жінками, що мають позитивний досвід грудного вигодовування, допомагає молодій матері знайти упевненість в своїх силах і отримати практичні поради, що допомагають налагодити годування грудьми. Тому молодим матерям рекомендується звертатися в материнські групи підтримки грудного вигодовування якомога раніше.
 16. Навчання догляду за дитиною і техніці грудного вигодовування необхідні сучасній мамі, щоб вона змогла без зайвих клопотів з зручністю для себе і малюка ростити його до 1 року. Налагодити догляд за новонародженим і навчити техніці грудного вигодовування матері допоможуть консультанти з грудного вигодовування. Чим швидше мама навчиться материнства, тим менше розчарувань і неприємних хвилин перенесе вона разом з малям.
 17. Грудне вигодовування до виповнення дитині 1,5-2 років. Годування до року не є фізіологічним терміном припинення лактації, тому при відлученні від грудей страждають і мати і дитина.

Джерело: ВООЗ (Всесвітня організація охорони здоров'я)

Поведінка новонароджених при грудному вигодовуванні

Грудне вигодовування новонароджених передбачає активне смоктання дитини грудей матері при дотриманні правильної техніки годування. Тобто, якщо простими словами, то годувати грудьми малюка потрібно правильно.

При правильному годуванні дитина буде наїдатися грудним молоком, і годуюча мама може уникнути багатьох проблем з грудьми. Про все це дізнаєтесь нижче.

Щоб не писати величезну статтю, ми дали посилання на найкорисніші матеріали по темі правильного грудного вигодовування. Так що якщо є якісь питання, то за посиланнями знайдете додаткові відповіді.

Поведінка малюка під час смоктання грудей залежить від психотипу і буває різним:

 • спокійна дитина засинає і тоді його доводиться догодовувати;
 • занадто активний - жадібно смокче груди, захлинається;
 • відмовляється від грудей;
 • неспокійна поведінка (кусання грудей, перебирання соска, гнуття).

Захлебывание при ГВ

Захлебывание не завжди є ознакою «жадібності» немовля, а може вказувати ще й на «протікає» груди, коли при годуванні молоко просто ллється з грудей без зусиль малятка, і він не в змозі проковтнути такий обсяг.

Якщо новонароджений захлинається, можна порадити мамі змінити становище. Як це не важко і не втомлює, але доведеться годувати сидячи з прямою спиною, підтримуючи голівку малюка вище. Якщо захлебывание походить від надлишку молока, можна спробувати перед годуванням трохи зцідити молоко, і потім почати годування.

Як правильно годувати/прикладати до грудей

�ано з підвищеною нервово-рефлекторною збудливістю, формування піднебінно-носовий порожнини, звуженням гортані або порушеннями функцій ШЛУНКОВО-кишкового тракту. В таких нестандартних ситуаціях, застосовуючи грудне вигодовування, поради мамі, що годує можуть давати тільки фахівці.

грудне вигодовування (декілька зручних положень)

Відмова від годування і грудей

Часто можна спостерігати відмова малюка від годування. Зазвичай це пов'язують з ростом немовляти і зміною режиму харчування. Можна порадити мамі зменшити частоту годувань. Іншою причиною відмови служить загальний стан дитини (закладеність носа, хвороби вуха, молочниця, прорізування зубів).

Неспокійна поведінка

При годуванні діти часто кусають груди матері, травмуючи її. Не намагайтеся звільняти груди під час укусу.

Щоб відучити від цього немовляти, притисніть його обличчя до грудей в моменти укусу так, щоб носик вперся в груди. Немовля автоматично відкриє рот від нестачі повітря.

Неспокійна поведінка новонародженого у грудях, жадібне смоктання, вигинання, нервове перебирання соска, вказує на дискомфорт (голод, коліки, початкову стадію захворювання).

Мамі слід проаналізувати ситуацію, після яких моментів і коли з'являється така поведінка і порадитися або з більш досвідченими мамами, або з педіатром.

грудне вигодовування рекомендації ВООЗ

Основні принципи успішного годування грудьми (ВООЗ) Клік для збільшення

Важливі поради годуючій мамі для правильної організації грудного вигодовування

Загальне і психологічний стан мами в моменти годування немовляти має важливе значення, тому що велика частина жінок відчуває все ж позитивні емоції при годуванні (спокій, умиротворення).

Але буває, що в перші дні грудне вигодовування новонародженого приносить мамі неприємні моменти:

 1. запаморочення;
 2. відраза до їжі (що можна їсти при ГВ);
 3. нудота;
 4. свербіж у грудях моменти припливу молока;
 5. тривожність, депресія.

Це абсолютно природні прояви, які пов'язані з фізіологічними змінами в жіночому організмі, з новим режимом життя і навантаженнями. Якщо загальний стан мами задовільний, але є нудота, запаморочення, відсутність апетиту, скоріше всього це пов'язано з втомою, недосипанням. Пристосовуючись до нового розпорядку життя, мамі слід добре і регулярно харчуватися і більше відпочивати. Ці явища проходять через півтора-два місяці.

Стаття про те, що не МОЖНА при грудному вигодовуванні... (Важливо)

Якщо мама хвора...

Важким періодом при годуванні немовлят є захворювання матері, при якому іноді доводиться відмовитися повністю або частково від грудного годування. Є перелік хвороб, при яких протипоказано грудне молоко, зокрема:

 • відкрита форма туберкульозу;
 • гострі психічні та інфекційні захворювання;
 • ВІЛ.

Якщо застосовується грудне вигодовування, поради годуючій мамі в плані повного або часткового відлучення новонародженого від грудей можуть дати тільки фахівці.

Як боротися з шкідливими звичками годуючої мами

Переваги грудного вигодовування

Переваги грудного вигодовування (Клік для збільшення)

Абсолютно ясно, що при годуванні груддю палити не можна. Нікотин знижує рівень пролактину, що скорочує період лактації, зменшує обсяг вироблюваного молока, значно знижує вітамін С. Курців годуючих мам слід постійно мотивувати на відмову від куріння або на значне зниження кількості викурених сигарет. Якщо вже відмовитися від сигарети немає сил, краще викурити сигарету після годування, ніж до нього - це знизить вміст у молоці шкідливих речовин.

Категорично заборонено грудне вигодовування, жінкам, що вживають алкоголь і наркотики.

ВАЖЛИВО!!!

Лактація

13 способів посилити лактацію

rmlenie-grudyu/kak-povyisit-laktatsiyu-grudnogo-moloka.html" target="_blank">Як збільшити лактацію грудного молока?

Найбільш поширені проблеми грудей при вигодовуванні

Тріщини на сосках і «протікає» груди

Слід уникати появи тріщин на сосках у період грудного вигодовування. Вони викликають біль і доставляють занепокоєння мамі. Причиною може служити:

 1. Неправильне прикладання до грудей;
 2. Неправильний відлучення від грудей;
 3. Догляд за грудьми з застосуванням спиртових розчинів, що призводить до пересихання ніжного шкірного покриву і видалення природного зволоження мастила;
 4. Непідготовленість сосків.

Усунення вищезазначених причин призведе до загоєнню грудей через 7-12 дн. Дозволені до застосування мазі, що містять вітаміни А, В, Е, які підвищують стійкість шкіри до зовнішніх факторів.

Докладно про тріщинах на сосках

«Протікає» груди зустрічається у більшості молодих мам, що годують, що пов'язано з непідготовленістю або слабкістю сосків. З ростом дитини і высасыванием більшого обсягу молока це зазвичай припиняється. Для згладжування дискомфорту для мам розроблені спеціальні вбираючі прокладки.

Лактостаз, мастит: як уникнути

Лактостаз виникає, коли молочна часточка перестає звільнятися від молока. З'являється ущільнення в грудях, температура, біль, почервоніння шкіри. Виправити ситуацію допоможе хороший відтік молока. Зазвичай вдаються до частого прикладання маляти до грудей і підбору правильного положення при годуванні. Суть в тому, щоб дитина висмоктував молоко саме застояних часточок, а для цього малюка розташовують підборіддям і носом до місця ущільнення. Щоб зменшити приплив молока, полегшити біль і зняти набряклість з грудей, можна додати після годування прохолодну серветку.

Мастит - це продовження неправильного лікування лактостазу, з більш серйозними наслідками. Виправити дану ситуацію, вдавшись до допомоги малюка, навряд чи вийде. Тому не запускайте ситуацію, а зверніться до фахівця. Грудне вигодовування при маститі можна продовжувати, навіть якщо мамі будуть призначені дозволені антибіотики.

Поради по темі грудного вигодовування (ознайомитися обов'язково):

 1. Основні і головні правила годування грудьми немовля
 2. Чому боляче годувати грудьми? Причини, лікування.
 3. Масаж грудей при ГВ
 4. Дитина зригує після годування грудьми
 5. Валеріана при грудному вигодовуванні

Отучаем малюка від грудей:

Відео про грудному вигодовуванні

�с.Директ -->
3 Коментарі до "Все про грудне вигодовування новонародженої дитини: важливі поради (Рекомендації ВООЗ)"
 1. Олена каже:
 2. Марина каже:
 3. Влад каже: