Дитині 1 рік (календар розвитку)

Час біжить непомітно. Зовсім недавно ваш карапуз з'явився на світ, і ви носили на руках маленький клубочок. Тепер його не впізнати: малюк кардинально змінився зовні, він багато чого вміє і розуміє. Розвиток дитини в 12 місяців ще більше спрямована на пізнання навколишнього світу. Цей період є перехідним, тому в деякій мірі складний для малюка і батьків.

розвиток дитини в 12 місяців

Що нового у фізичному розвитку однорічного малюка?

В 12 місяців дитина має вагу 9.5 - 10.5 кг (±1 кг) і зростання 74 - 76 кг (± 3 см). Збільшення маси і довжини тіла істотно не відрізняється від попереднього місяця.

Що вміє нового в дванадцять місяців ваш малюк?

 1. Ходить за ручку або самостійно. Але може продовжувати активно повзати рачки.
 2. Дитина до 12 місяців може однією ручкою взяти два маленьких предмета, а двома - три або жменю.
 3. Впевнено подає предмет дорослому і відпускає його. Вміє захопити ґудзик на одязі за допомогою зігнутих великого і вказівного пальців.
 4. Малюк вже може присідати або сідати без опори.
 5. Моторний розвиток дитини в рік дозволяє йому побудувати башточку з декількох кубиків і надягати кільця на паличку.
 6. Малюк продовжує освоювати жести, крім тих, що вже засвоєно (див. дитина в 10 і 11 місяців), ще може: послати повітряний поцілунок (якщо ви її навчіть), поцілувати маму, дме гаряче.
 7. В 12 місяців дитина робить спроби їсти ложкою самостійно, за умови, що ви йому показуєте і дозволяєте зробити самому.

Що нового в психічному розвитку:

 1. До року дитина розуміє більше 20 слів і знає назви предметів, які бачить навколо кожен день. Вимова слів поки що віддалено нагадує належне, можуть переставлятися місцями склади, не всі букви вимовляються. Малюки вкладають кілька значень, одне слово.
 2. Дитина до 12 місяців починає тягнутися до іншим хлоп'ятам, але поки не вміє спілкуватися без конфліктів.
 3. Тепер дитина добре розуміє, як і з ким у сім'ї можна себе вести. Він відчуває м'якість матері і дозволяє собі пустувати або навіть маніпулювати нею. Знає, що з татом таке не прокотить.
 4. З дитиною до 12 місяців стає все складніше грати, він може встановлювати якісь свої, не прийнятні для вас, правила в іграх і впиратися в те, що робити не можна: кидатися піском, смикати за хвіст кішку.
 5. У дітей приблизно з цього віку починає проявлятися довготривала пам'ять. Малюки можуть запам'ятати, що відбувалося вчора або кілька днів тому. Є люди, які вже будучи дорослими, здатні згадати себе в рік.
 6. Коли малюк слухає музику, намагається підспівувати, а стоячи - пританцьовувати.
 7. Виконує прості прохання. (див. дитина в 11 міс.)
 8. Приблизно, починаючи з 9-го місяця, але найчастіше в один рік, у дітей може наступити важкий перехідний момент, коли вони стають ніби не схожими на себе і кардинально змінюються - це криза першого року. Як він проявляється:
  • Важковиховуваність (неслухняність, упертість);
  • Різке підвищення самостійності (відмова від допомоги);
  • Уразливість і плаксивість;
  • Суперечлива поведінка (дитина може дратуватися, коли щось не виходить і чекати допомоги від вас, але відразу відмовитися від неї).

У будь мами виникають питання: чому дитина почав так себе вести? Що це: шкідливість або я його любила? Не варто надто перейматися і бурхливо реагувати на зміни. Ось причини, за яких змінюється поведінка малюка:

 • У дитини поступово формується воля, яка все частіше починає стикатися з волею дорослого, з-за чого виникає протест з боку малюка.
 • Світовідчуття дитини з 12 місяців повністю змінюється: він усвідомлює перші ознаки того, що він окрема особистість, що батьки - це дорослі, яким дозволено більше, ніж йому.
 • З придбанням все більшої кількості навичок, у дитини зростає впевненість у собі, і все більше проявляє самостійність. У той же час, поки малюк не може адекватно оцінювати свої можливості, розподіляти силу, передбачати ситуацію. Тому дитина як би переоцінює себе і через це терпить невдачі, які, звичайно ж, виводять його з себе. Дитина не може прийняти думка: «що у нього не виходить зробити те, що хочеться, адже мама це вміє».
 • Заборони сприймаються дитиною як перешкода дорослими до пізнання нею світу.

Тест на розвиток дітей в 12 місяців:

 • Малюк уже повинен вміти повзати, стояти з підтримкою і зробити кілька кроків, якщо ви тримаєте його за ручки.
 • Дитина до 12 місяців повинен використовувати 1 - 2 жесту: махати ручкою, кивати «так» або «ні».
 • Дитина повинна говорити хоча б одне осмислене слово: мама, тато.
 • Повинен уміти виконувати прості прохання: " дай, візьми.
 • Крім того, повинні бути навички, отримані в попередніх місяцях. (див. дитина в 10 і 11 міс.)
 • До кінця першого року у дитини повинен бути хоча б один зуб або набрякла десна - свідчення того, що зубик зростає.

Якщо хоч по одному з пунктів тесту результат негативний, то обов'язково потрібно звернутися до дитячого лікаря.

Розвиток дитини по місяцях. 1 рік / 12 місяців відео

вдень в такий самий час, тому денний сон доводиться відсувати. Так проявляють себе «сови», які вранці прокидаються в 9 - 10 годин, а вдень укладаються в 14 - 15 годин. Таким чином, виходить, що такі діти починають спати вдень один раз за 2 - 3 год, приблизно з 14 до 17 години, а нічний сон у них починається тільки в 22 години або навіть пізніше.

У зв'язку з цим доводиться привчати малюка до іншого режиму харчування. Якщо дитина перейшов на один довгий денний сон, то п'ять разів погодувати його не вийде. Такі малюки їдять 4 рази, наприклад: сніданок о 9.00, 13.00 - обід, о 17.00 - полуденок і вечерю 21.00.

Якщо режим вашого малюка не зазнав змін, то все залишається як і раніше. (див. дитина в 11 міс.)

Як допомогти малюкові розвиватися

дитина до 12 місяців

 1. Продовжуйте періодично носити дитину на руках. (див. «холдинг» дитини в 10 міс.)
 2. Розвиток дитини в рік все так само спрямований на вдосконалення мовлення та дрібної моторики, тому продовжуйте заняття, які розвивають ці функції. (див. дитина в 10 і 11 міс.)
 3. Самий головний навик, який зараз набуває ваш малюк - це ходьба. Як би вам не хотілося, щоб дитина почала ходити, важливо, щоб він був до цього готовий. Якщо дитина освоїла повзання і з легкістю пересувається, то можна підштовхувати його до того, щоб він починав ходити, але відучувати повзати його не потрібно. Для цього:
  • Помістіть улюблені іграшки малюка на доступну для неї висоту. Як тільки ви помітите, що малюк встав і тягнеться за предметом, перенесіть його трохи подалі від дитини, щоб малюк зробив кілька кроків убік цілі. Не квапте малюка, опорно-руховий апарат поступово звикає до нових навантажень. Поступово збільшуйте відстань.
  • Коли дитина навчиться проробляти самостійно поспіль кілька кроків від опори до опори, створіть йому кілька таких цілей у вигляді іграшок. Нехай малюк переходить від однієї опори до іншої: від стільця до ліжка, від ліжка до крісла.
  • Дуже часто заважає малюкові зробити перший крок почуття невпевненості та страху втратити рівновагу. Дайте малюкові в руки іграшку для рівноваги, відійдіть на кілька кроків і попросіть принести вам предмет. Багатьом діткам цього достатньо, щоб наважитися ходити самостійно.
  • Коли ходите гуляти з дитиною, звертайте увагу дитини на інших діточок, які вже ходять. Чужий приклад заразливий.
  • Не зловживайте ходунками, вони можуть сформувати неправильну поставу (ЗА і ПРОТИ ходунків). Краще використовувати іграшки-каталки або віжки. Підтримуйте малюка за передпліччя або кисті, але не за пахви. Коли дитина зможе робити кілька кроків самостійно, можна страхувати позаду, підтримуючи за капюшон. Тепер намагайтеся менше користуватися коляскою.
  • Падіння - важлива складова в процесі навчання ходьбі. Не кидайтеся до нього відразу ж після падіння, нехай малюк сам спробує встати. Допомагайте, якщо дитина дійсно не може встати або вдарився і заплакав.
  • Якщо у вас є де походити по травичці, по піску або просто по землі, то буде корисним випускати погуляти дитину босоніж. По твердому підлозі вчити ходити малюка потрібно лише у спеціальному дитячому взутті. Причина в тому, що при ходьбі в стопі напружуються певні групи м'язів, що відбувається тільки при пересуванні по природним поверхонь (земля, пісок, камінці). Коли дитина ходить по твердій підлозі, то стопа розслаблена або не повністю напружена, що призводить до різних порушень в ході і гомілкостопі. Слід зауважити, що перші черевички повинні бути не просто тапочками або ошатними босоніжками, а ортопедично правильними черевиками. Бажано, щоб вони були на шнурівці і з високим задником - для стійкої фіксації голеностопа і з каблучком 5 мм - для профілактики плоскостопості. Звичайно, не потрібно постійно тримати дитину в черевиках, але коли малюк вчиться ходити - одягайте.

Читаємо статтю 10 способів як навчити дитину ходити

Ігри

Грайте з дітьми в сюжетні ігри: все, що ви побачили на прогулянці можна обігравати вдома з допомогою іграшок, наприклад: ви дивилися, як вантажівка розвантажував кузов. Вдома можете це повторити з дитячої машинкою і кубиками. Або влаштовуйте дитині казки-вистави за допомогою пальчикового дитячого театру або матрьошок у вигляді героїв казки.

Настав час відновити стосунки з дитиною. Організуйте свої ігри і заняття з ним так, щоб вони проходили спільно, але в той же час ви дозволяли дитині самостійно зробити те, що він вміє. Між вами і дитиною має бути щира довіра, тільки в цьому випадку дитина зможе вчитися у вас і повноцінно розвиватися.

Читаємо по темі:

x_direct_type = 'flat'; yandex_direct_border_type = 'collapse'; yandex_direct_limit = 3; yandex_direct_title_font_size = 3; yandex_direct_links_underline = true; yandex_direct_border_color = 'FBE5C0'; yandex_direct_title_color = 'FF0000'; yandex_direct_url_color = '648500'; yandex_direct_text_color = '333333'; yandex_direct_hover_color = '0066FF'; yandex_direct_favicon = true; yandex_no_sitelinks = true; document.write(''); -->