Дитина 10 місяців (календар розвитку)

У вашого малюка кругла дата - десять місяців. Він тепер багато розуміє і вміє. Ви почали помічати появу індивідуальності у крихти. Тепер він прагне до самостійності, проявляє характер: активно рухається і лепече або навпаки, так зосереджено займається чимось, що ви не наважуєтеся перешкодити. І дійсно, дитина в 10 місяців, намагаючись наслідувати вам, вже наполегливий у досягненні своїх цілей і обурюється, якщо хтось перешкоджає йому.

розвиток дитини в 10 місяців

Що нового у фізичному розвитку у 10 місяців?

Малюк настільки активний, що надбавка у вазі починає зменшуватися порівняно з попередніми періодами його життя. За десятий місяць дитина додає у вазі до 300 - 450 г, а у зрості близько 1 - 1.5 див. В 10 місяців дитина має масу тіла 8.5 - 10 кг (± 1 кг) і зростання 71 - 74 см (± 3 см).

таблиця надбавки ваги і зростання дітей до року

Що вміє малюк до кінця 10-го місяця

 1. Дитина спинається на ніжки і стоїть без опори. Якщо взяти його за одну ручку, то робить спроби пересуватися. Деякі малюки можуть пройтися уздовж стінки.
 2. Може сісти без підтримки з положення стоячи.
 3. Добре бере і тримає предмети обома руками тримає двома ручками чашку, однієї - ложку. Повністю освоїв щипковое хапання (двома пальчиками). Часом дитина воліє якусь одну руку. Не слід відучувати малюка користуватися тією рукою, яку він віддає перевагу.
 4. Багато дітей вже добре повзають рачки або по-пластунськи. Координація рухів весь час розвивається, і дитина може доповзти вже куди завгодно, тому батькам слід прийняти всі заходи безпеки.
 5. Дитини 10 місяців потрібно навчити злазити з дивана: повертатися попою до краю і спускати ніжки.
 6. Копіює рухи дорослих. Відкриває і закриває шафки, висуває шухляди в комоді.
 7. Може катати м'ячик туди, куди ви йому покажете і повзти за ним. Катає машинку.
 8. Крихітка на десять місяців здатний маніпулювати кількома предметами відразу. Вміє за допомогою однієї речі дістати іншу: спихнути паличкою м'ячик зі столу.
 9. Коли малюк стоїть в ліжечку і тримається за перила, то може підстрибувати і присідати, ходити по периметру ліжечка.
 10. До цього віку в дитини може вирости вже 4 зуба: два нижніх і два верхніх центральних різця. Але якщо зубів поки немає, то не варто переживати - почекайте до року.

Що нового в психічному розвитку

 1. Дитина 10 місяців розуміє вже багато чого, що ви говорите. Він повторює за вами прості слова і показує пальчиком на звані предмети.
 2. Діти в цьому віці починаю розуміти жарти.
 3. Крихітка на десять місяців намагається наслідувати і робити, як дорослі: качає ляльку, підносить до вуха телефон, бере ложечку і тягне в рот.
 4. У спілкуванні малюк використовує прості жести: махає ручкою на прощання обіймає, простягає ручки.
 5. Тепер дитина може виконувати нескладні вимоги і розуміє заборони або похвалу.
 6. Свідомо розкидає і кидає предмети, руйнує пірамідку.
 7. Цікавиться іншими дітьми, тягне до них ручки, намагається помацати.
 8. Шукає захований предмет, пам'ятає де знаходяться прибраний раннє речі, де лежать його іграшки.
 9. Малюк свідомо стискає і розтискає пальчики. Якщо раніше забрати у нього було щось важко, то тепер можна попросити, і крихітка вам віддасть цей предмет. Моторика продовжує розвиватися, але основні функції малюк вже засвоїв: він міцно тримається за спинку ліжечка, коли встає і спритно розтискає пальчики, коли щось кидає.

Тест на розвиток малюка в 10 місяців:

 • У десять місяців дитина повинна вміти самостійно сидіти, вставати біля опори, повзти за іграшкою, брати предмет двома пальчиками.
 • Малюк повинен вимовляти склади або короткі слова, розуміти значення декількох слів. В середньому дитина в 10 місяців повинен намагатися повторювати за дорослим близько 8 слів. «Мова» малюка повинна бути емоційно забарвлена, а не монотонна.
 • Дитина повинна вміти привертати до себе увагу голосом, лепетом або використовуючи жести: помахати рукою «поки-поки», похитати головою «ні».
 • Малюк повинен виконувати найпростіші прохання: «дай», «візьми».

Відео

молоко і суміш ви даєте після і перед сном, а також після годувань замість соку або води: 30 - 50 г На добу дитина в 10 місяців повинна отримувати 600 - 700 г молочних продуктів, тому для першого і останнього годування цілком вистачить грудного молока або суміші. За одне годування малюк з'їдає від 200 до 250 мл.

Тепер дитина потребує великої кількості вітамінів, мінералів, білків і жирів, тому харчування дитини повинно бути легкозасвоюваним і збалансованим. Їжа повинна бути зварена, краще на пару, смажене давати не слід. Якщо у малюка є зубки, то стимулюйте у нього жування: давайте маленькі шматочки варених овочів (картоплю) або м'які фрукти (банан, персик). Пюре можна вже не подрібнювати на блендері, а розминати виделкою. Продовжуйте вводити нові продукти.

Режим - сон і неспання

Приблизно до року - півтора років режим у дітей не змінюється: вночі вони сплять до 10 годин, а вдень - два рази по 1.5 - 2 години. Біоритми індивідуальні у кожної дитини: хто рано лягає і рано встає, а хтось любить пізніше. Відповідно і денний сон у цих дітей буде в різний час. Батькам важливо привчати дитину до режиму сну і харчування, тоді дитина не переутомится і буде їсти з апетитом.

Як допомогти малюкові розвиватися

дитина 10 місяців

 1. Незважаючи на те, що ваш малюк повзає або навіть намагається ходити, продовжуйте носити його на руках. Така тактика виховання ще називається холдингом (від англійського слова «hold» - тримати, утримувати). Присвячуйте цьому хоча б 1 годину на день, беріть малюка на ручки і носіть з собою скрізь, розмовляючи з ним. Саджайте його собі на коліна, дивіться один одному в очі, посміхайтеся, обіймайте дитину і кажете, що любите його. Притискайте малюка до себе і співайте пісні. Не страшно, якщо у вас немає голосу і слуху, головне, щоб ваш спів було забарвлене позитивними і ласкавими емоціями. Вчені стверджують, що спів не тільки сприяє психічному здоров'ю дитини, а також стимулює мовні навички. Дуже добре, якщо холдинг буде здійснювати не тільки мама, а також батько.
 2. Розмовляйте з дитиною, так, наче він усе розуміє. Відповідайте, на його лепет, підтримуйте діалог. При цьому намагайтеся не вживати занадто складних слів і довгих речень, не говоріть надто швидко. Говоріть конкретно, наприклад: «це лежить кубик», «кубик синього кольору». Не вживайте поки займенники (особливо особисті), дитині ще важко зрозуміти їх значення, говоріть так: «Коля, візьми кубик. Тепер у Миколки є кубик».
 3. Розвивайте у дитини почуття гумору, діти до 10 місяців вже розуміють жарти.
 4. Не забувайте, що будь-яку гру малюк сприймає як реальність. Дитини в цьому віці дуже легко засмутити, забравши і сховавши іграшку, лише з метою гри.
 5. Надайте дитині простір для повзання, але пам'ятаєте, що тепер він буде цим користуватися, щоб дістати те, що хоче. Слідкуйте за чистотою в будинку, приберіть всі небезпечні предмети вище - забезпечте дитині повну безпеку. Пояснюйте дитині, що є речі, які не можна чіпати, тому що вони небезпечні: у розетці - струм, чайник - гарячий.
 6. Навчіть малюка показувати на собі частини тіла. Можна це робити, сидячи один проти одного або перед дзеркалом.
 7. Дозволяйте дитині кидати іграшку стільки, скільки він забажає. Не сваріть його за це. Заведіть для малюка спеціальну коробку, в яку можна кидати іграшки та запропонуйте йому зайнятися цим. Коробку можна ставити то ліворуч, то праворуч від дитини, щоб він намагався кидати обома руками по черзі.
 8. Вже можна починати проводити з дитиною заняття малюванням і ліпленням. Поки малюкові буде достатньо 1 - 2 маленьких фломастерів, однієї баночки пальчикових фарб і невеликого шматочка пластиліну. Не завалюйте поки дитину цілими наборами, швидше за все, все це полетить в різні сторони. Нехай малюк зрозуміє для початку, що з цим робити. Покажіть йому, як треба малювати, розфарбовувати, зліпити кульку або ковбаску.
 9. Не давайте маляті відразу багато іграшок: 2 - 3 цілком достатньо. Періодично міняйте їх.
 10. Кожен день відводите якийсь час для читання. Купіть дитині кілька книжок, сторінки в яких він зможе перевертати сам. Тепер, коли малюк вже розуміє деякі слова або навіть сам вимовляє, потрібно читати йому короткі казки: «Колобок», «Курочка Ряба», «Теремок». Організуйте для малюка книжкову поличку, до якої він зможе дотягнутися і взяти книжку.
 11. Продовжуйте розвивати моторику дитини:
  • Насипте на тарілку або миску макарони, горох або квасоля, нехай малюк покопирсається в них ручками, помалює пальчиком на підносі з борошном.
  • Зіграйте в веселу гру з прищіпками: приєднайте їх на рукава і на штанці малюка, йому буде цікаво відчіпляти їх від себе.
  • Дайте дитині аркуші кольорового паперу, нехай він рве її на шматочки. З обривків паперу зробіть «салют».

Робіть гімнастику щодня. Особливо приділяйте увагу вправам для розвитку повзання і ходьби:

 • Присідання і вставання з підтримкою.
 • Ходьба на четвереньках.
 • Ходьба з підтримкою за ручки.
 • Згинання і розгинання ніг в положенні лежачи.

Читаємо: Як навчити дитину ходити - 10 порад

Відводите кожного заняття не більше 20 хвилин, а потім дайте дитині відпочити або грати самостійно в щось інше. Починайте вчити малюка спілкуватися з іншими малюками, заводити друзів. Можна вже проводити спільні ігрові заняття з дитиною, наприклад, у себе вдома, запросивши в гості ще 1 - 2 мам з дітьми. Не приводьте поки малюка в групи, де більше 3 дітей з мамами. В 10 місяців дитина ще не має потребу в колективному спілкуванні і це тільки переутомит його або навіть налякає.

x_direct_type = 'flat'; yandex_direct_border_type = 'collapse'; yandex_direct_limit = 3; yandex_direct_title_font_size = 3; yandex_direct_links_underline = true; yandex_direct_border_color = 'FBE5C0'; yandex_direct_title_color = 'FF0000'; yandex_direct_url_color = '648500'; yandex_direct_text_color = '333333'; yandex_direct_hover_color = '0066FF'; yandex_direct_favicon = true; yandex_no_sitelinks = true; document.write(''); -->