Дитина 5 місяців (календар розвитку)

Дитина на 5-му місяці продовжує освоювати інструменти спілкування: посмішку, сміх, лемент, які стають з кожним днем все виразніше, мерщій, і наповнюються сенсом. Він стає активнішою і мобільніше в русі: перевертається, з лежачого положення поступово прагнути до сидячого, самостійно приймає різні пози. Розвиток дитини 5 місяців - це період закріплення і вдосконалення вже раніше отриманих навичок і перехід до нового способу життя, коли малюк вже зможе сидіти.

Фізичний розвиток

Дитина 5 місяців

Зростання і вага

Помножте на два масу тіла вашого малюка при народженні - приблизно стільки важить тепер п'ятимісячний малюк. В кінці 5 місяця дитина повинна мати вагу 6.5 - 7.5 кг (±1 кг) і зростання 63 - 65 см (± 3 см). За цей місяць він набирає до 700 м і додає близько 2-х див.

Майже всі безумовні рефлекси у дитини до 4 - 5 місяців згасають (див. 4 місяць), рефлекс Моро повинен зникнути до кінця 5-го місяця. (Про рефлекси)

У фізичному розвитку малюка спостерігаються помітні зміни.

Що вміє дитина наприкінці 5-го місяця

 1. Дитина 5 місяців може вже добре сидіти за підтримки спини, тримаючись за щось руками. Самостійно він сидіти поки не вміє (коли дитина починає сидіти самостійно?).
 2. Якщо поставити дитину у вертикальне положення, підтримуючи за пахви, то він коштує майже прямо, не згинаючи ніг.
 3. Якщо тримати малюка в повітрі паралельно підлозі обличчям вниз, то він піднімає верхню частину тіла і головку до середньої лінії і тримає їх в такому положенні.
 4. Якщо потягнути його за ручки в лежачому положенні, то малюк сам підтягнеться і не дасть голівці запрокинуться тому.
 5. Лежачи на спинці, дитина піднімає ніжки і ручки, розглядає їх, тягне ступні в рот.
 6. Лежачи на животі, піднімає на передпліччях і впевнено тримає голівку.
 7. Простягає руку до рухомого предмета і вже може його схопити.
 8. Активно перевертається на бік, з живота на спину.
 9. Спинні м'язи дитини в 5 місяців вже розвинені достатньо для того, щоб він зміг зробити «літачок»: лежачи на животику з піднятою головою, рухає ручками та ніжками.

Читаємо ще: що вміє дитина в 5 місяців

�everal разів у різному поєднанні, видаючи щось на зразок сопілки.
 • Крихітка часом «розмовляє» сам з собою, чітко розділяючи склади.
 • Відрізняє строгий і ніжну інтонацію. Може образитися, коли на нього лаються або кричать. Замовкає, коли з ним розмовляють, уважно вслухаючись. Намагається звернути на себе увагу.
 • Дитина без праці впізнає знайомі обличчя, насторожується при вигляді нових людей. Реагує на вираз обличчя. Вловлює зв'язок між зачіскою, очима, голосом, запам'ятовує образ в цілому. Любить розглядати зображення осіб на картинках, воліє усміхнені.
 • Навіть якщо малюк здається товариським в присутності матері, то без неї, поруч з чужими, стає полохливим.
 • На п'ятому місяці поліпшується здатність зорового управління рухами рук: малюк без зусиль може взяти потрібний предмет, дивлячись на нього.
 • Поки не може відшукати прикриту чимось іграшку, але якщо її закрити не повністю, то дитина зрозуміє, де вона захована.
 • Деякі діти вже можуть запам'ятовувати якісні характеристики предметів, наприклад: колір або розмір іграшки, яка вона на дотик, і віддавати перевагу ці речі іншим.
 • До початку 6-го місяця малюк може не тільки схопити і утримати іграшку, а потягнути її на себе, відняти.
 • Дитина тепер може приділяти самостійній грі 5 - 10 хвилин.
 • Якщо деякі навички (див. 4 міс.) у дитини відсутні, то необхідно проконсультуватися з педіатром.

  Як допомогти дитині розвиватися

  У цьому періоді заняття з дитиною неодмінно повинні бути сконцентровані на розвитку опорно-рухового апарату. Особливу увагу потрібно приділяти вправам для м'язів спини, так як малюкові необхідно навчитися сидіти, а також закріплення навику перевороту зі спини на животик і назад. Необхідно проводити щоденні 20 - 30 хвилинні заняття гімнастикою в поєднанні з масажем. Всі вправи рекомендується супроводжувати рахунком, так у дитини формується почуття ритму. Можна включити ритмічну музику.

  Вправа на присідання з прогином хребта (робити 1 раз в день):

  • Дитина лежить на спинці. Вкладіть в долоньки малюкові великі пальці рук, нехай він їх стисне. Іншими пальцями обхопіть дитини за зап'ястя.
  • Розведіть руки дитини трохи в сторони і підтягніть його до себе, поки малюк не сяде.
  • Потім підніміть руки малюка вгору і зафіксуйте їх там однією рукою.
  • Пальцями вільної руки проведіть уздовж хребта малюка знизу вгору. Дитина при цьому рефлекторно разогнет спинку.
  • Після цього, обережно підтримуючи голівку, покладіть малюка в початкове положення.

  «Підповзання»: лежачи на животику, малюки вже прагнуть дотягнутися до лежачої поруч іграшки. Повзанням це ще не назвати, але можна вважати першим кроком до того, щоб повзати. Розкладайте поряд з крихіткою іграшки на відстані трохи більшим, ніж витягнута рука дитини. Долонею створіть опору для його ніжок. Нехай малюк намагається підповзати і хапати предмети. Це буде хорошою гімнастикою для всіх груп м'язів малюка.

  Масаж для дитини до 5 місяців має дещо ускладнитися. Крім розтирання, погладжування, вібрації і поколачивания можна використовувати пощипування, щипцеподібне розминання і валяння.

  Продовжуйте носити дитину на руках. «Розмовляйте з ним, розповідайте і показуйте йому все навколишнє. Дозволяйте дитині дослідити якомога більшу кількість предметів, але будьте обережні, адже дитина тепер тягне все до рота, тому стежте за чистотою іграшок та безпекою оточуючих предметів.

  На деякий час малюка тепер можна поміщати в манеж, але не залишайте його там на довго. Тривале перебування в манежі або ліжечку створює в дитини враження замкнутості й обмеженості простору і може притупляти у дитини прагнення досліджувати світ.

  Ігри

  Для п'ятимісячного малюка цікавими будуть гри в «Ку-ку», «Сороку-ворону», «Іде коза рогата», «Ладушки». (див. 4 міс.).

  У цьому віці малюки люблять ігри з різними звуками:

  • «Як розмовляють тварини»: вимовляєте звуки, наслідуючи тварин. При цьому називайте звіра і показуйте його на зображенні.
  • Читайте дитині книжки з потешками і чотиривіршами, вони розвивають пам'ять малюка.
  • Торкайтеся до різних частин тіла дитини, лагідно називаючи їх: носик-курносик, сині очі, рожеві щічки.
  • Пришийте до шкарпеточках малюка маленькі дзвіночки, хай вони дзвенять, коли дитина рухає ніжками. На ручки можна зробити браслетики з дзвіночками або яскравими нашивками (метелик, квіточка), малюк буде розглядати їх, коли підніме ручки.
  • Перекличка: поступово вводите в «словниковий запас» малюка нові склади. Уважно слухайте, що «каже» дитина, а потім відповідайте йому так, немов підтримуєте бесіду. Через якийсь час дитина буде повторювати за вами. Важливо, щоб малюк бачив ваше обличчя, спостерігав за жестами і мімікою.

  розвиток дитини 5 місяцівПограйте з малюком перед дзеркалом. Візьміть дитину на руки і помахайте рукою відображенню в дзеркалі. Можливо, малюк буде дуже здивований появою другої мами з ким-то на руках. Поки дитина сприймає відображення в дзеркалі як інший живий об'єкт. Якщо ви візьмете в руку іграшку, то малюк буде намагатися схопити її в дзеркалі, не помічаючи її у вас в руках. Приблизно до 1.5 років діти не розуміють, що в дзеркалі тільки відображення.

  Для розвитку тактильної чутливості зробіть набір різнокольорових подушечок з різних тканин (фланель, шовк, вельвет). Коли малюк лежить на животику, давайте їх йому, нехай чіпає і роздивляється. Коли дитина підросте, такі подушечки можна буде розкладати парами за кольором, розміром або малюнку.

  Якщо любите шити, можна зробити спеціально для вашого малюка текстильну книжку з аплікаціями з різних тканин, липучками, шнурівками, пришитими ґудзиками. Тематика книжки може бути різна, залежно від статі дитини.

  Харчування і сон

  Режим сну і неспання у дитини 5 місяців залишається такою ж, як і в минулому місяці (див. 4 міс.). Для кожного малюка він індивідуальний і залежить від біоритмів та темпераменту: хто прокидається рано і так само лягає, а хтось любить пізніше встати і «гуляє» півночі. Малюки ще можуть плутати день з ніччю, але багато діти вже сплять ночами триваліша, ніж вдень, прокидаючись 1 - 2 рази.

  Годування поки залишається без змін (див. 4 міс.). Продовжуйте годувати грудьми або сумішшю на вимогу.

  У 5 місяців допускається введення першого прикорму якщо:

  • У вас мало молока;
  • Дитина погано додає у вазі, вередує, не наїдається;
  • Його мучать болі в животику або запори, рідкісний чи убогий стілець;
  • Він часто відригує (за добу більше 2-х разів або після кожного годування).

  Читаємо: Про першого прикорму

  У будь-якому з цих випадків проконсультуйтеся з педіатром, щоб він визначив, що причина дійсно в недоїданні і підібрав перший прикорм.

  По темі розвитку

  1. Розвиток з 1 місяця до року
  x_direct_type = 'flat'; yandex_direct_border_type = 'collapse'; yandex_direct_limit = 3; yandex_direct_title_font_size = 3; yandex_direct_links_underline = true; yandex_direct_border_color = 'FBE5C0'; yandex_direct_title_color = 'FF0000'; yandex_direct_url_color = '648500'; yandex_direct_text_color = '333333'; yandex_direct_hover_color = '0066FF'; yandex_direct_favicon = true; yandex_no_sitelinks = true; document.write(''); -->