Дитина в 7 місяців (календар розвитку)

Розвиток дитини в 7 місяцівКожен день ви помічаєте у малюка зміни. Це вже не той крихітний грудочку, який ви принесли з пологового будинку. Немовля помітно підріс і тепер проявляє себе як повноправний член сім'ї. В 7 місяців дитина більше спілкується, більше рухається, так і харчується і спить вже не як в першому півріччі.

Що нового у фізичному розвитку?

За сьомий місяць дитина підростає на 2 см і набирає близько 600 р, до кінця місяця вага малюків становить 7.5 - 8.5 кг (± 1 кг), а зростання 66 - 70 см (± 3 кг).

Що вміє дитина в 7 місяців:

 1. Деякі діти вже можуть сидіти без підтримки, навчаються сідати самі.
 2. Деякі в сім місяців, вже повзають. Поки малюкові важко піднімати тіло повністю, тому він повзає по-пластунськи.
 3. Лежачи на животі, може спиратися ліктем на одну ручку, а інший тягнутися і захоплювати іграшку.
 4. Активно крутиться в різні боки. Фізичний розвиток малюка тепер повністю спрямоване на підвищення його активності, тому це час початку ударів і травм. Рухова активність дитини зросла, але руху поки не скоординовані і неловки, при цьому батьки ще схильні недооцінювати можливості малюка, залишаючи його одного посередині дивана або ліжка. Діти за лічені секунди можуть перекотитися з одного краю дивана на інший, з цієї причини не залишайте їх одних.
 5. Дитина в 7 місяців вміє сам тримати пляшечку і піднімати, якщо вона впала.
 6. В ліжечку може привставать на коліна або повністю на ніжки, тримаючись за поручні.
 7. При підтримці за пахви - крокує.
 8. Дитина в 7 місяців все впевненіше користується руками: перекладає іграшку з однієї руки в іншу, повертає його в руках.
 9. Піднімає і знову кидає іграшку. Вдаряє нею об стіл, тягне в рот, розглядає.
 10. Може у великі предмети вкладати маленькі.
 11. Слух і зір вже повністю сформовані. Дитина реагує поворотом голови навіть на неголосні звуки. Але не привчайте малюка спати в повній тиші, допускайте невеликий звуковий фон (телевізор або радіо), інакше в майбутньому дитина почне прокидатися від незначних звуків.
 12. У багатьох дітей у сім місяців з'явилися вже перші зубки, але якщо їх немає - не переживайте, до року спокійно чекайте їх появи. Велику роль в термінах прорізування зубів відіграє спадковість, якщо у батьків зуби з'явилися в 9 місяців, то у дитини, швидше за все, буде також. У деяких дітей виростає відразу кілька зубів.

Ще стаття про уміннях і навичках в сім місяців >>>

Всі малюки неоднаково реагують на прорізування зубів. У кого-то воно може проходити без особливих проблем, а про те, що зубик виріс, мама дізнається тільки по білій кромці на десні. Але у більшості дітей все-таки спостерігаються ознаки, що передують появі зуба:

 • Слинотеча;
 • Почервоніння й набрякання ясен;
 • Малюк все кусає: іграшки, і свої пальці, тягне до рота кулачок;
 • Крихітка треться щічкою про подушку, щипає себе за особу, за вушка;
 • У деяких дітей може бути субфебрильна температура (370 С).

Читаємо: коли перші зубки ріжуться

Що нового в психічному розвитку?

 1. Тепер дитина розуміє зміст багатьох слів і може вказати пальчиком на знайомі предмети. Продовжує спілкуватися лепетом.
 2. Він знає своє ім'я і реагує на нього.
 3. Малюк розрізняє всіх родичів. У ньому вже сформовано почуття глибокої прихильності. Звичайно, найбільше малюк емоційно прив'язаний до матері і в її відсутність тепер може розридатися, але це буде пов'язано не з голодом, а з втратою почуття захищеності і з тривогою. У деяких дітей в цьому віці навіть може спостерігатися страх при розставанні, що говорить про великому кроці в психічному розвитку малюка.
 4. Немовля вже по міміці і жестам може здогадуватися про почуття, які ви відчуваєте. Він розрізняє інтонації в голосі: ніжні або суворі, добрі або злі. І коли на дитину лаються, він вже намагається зрозуміти свою провину.
 5. Малюк вчиться проявляти свої почуття: хапає вас за особу, за волосся, притискається або, навпаки, відвертається.
 6. Лепет дитини все більше ускладнюється. Поступово він стає осмисленим. Дитина повертає голову в сторону об'єкта, який мама перед цим назвала кілька разів (тато, киця, баба), може сам повторити перший склад. Намагається звернути на себе увагу певними складами.
 7. На питання «де?» може знайти поглядом те, про що питають.
 8. Малюк розуміє, що заховані речі не зникають зовсім, а їх просто не видно.
 9. Дитина готовий тепер подружитися з ким завгодно, але сам ініціативи не виявляє, а чекає її від об'єкта.
 10. У цей період праве півкуля (ліва сторона тіла) розвивається інтенсивніше, ніж ліва (права сторона тіла), тому ви можете помітити, що малюк більше користується лівою рукою, ніж правою. Це явище тимчасове і зовсім не означає, що дитина лівша. (як визначити лівша чи правша ваша дитина)
 11. У цьому віці діти можуть почати боятися різких або голосних звуків (пилосос, фен, вентилятор). Намагайтеся не включати ці прилади поблизу від дитини. (Читаємо: Дитина боїться гучних звуків)

Тест на розвиток малюка 7 місяців:

 • Дитина в 7 місяців повинен вміти повертатися в різні боки, сидіти з прямою спиною при підтримці, перевернутися на бік за брязкальцем з положення лежачи на спині.
 • Сядьте з дитиною на колінах за стіл. Малюк міцно схопиться за край столу, почне перекладати лежать на ньому предмети, плескати рученятами по столу.
 • Навмисно ігноруйте дитину. Малюк почне шукати вашого погляду або навіть захнычет.
 • Дитина в 7 місяців проявляє інтерес до незнайомих людей, страх перед незнайомцями поступово йде.
 • Коли малюк лежить на спинці прикрийте його личко пелюшкою, дитина повинна вміти самостійно звільниться від неї.
 • Дайте малюку в обидві ручки по іграшці, а потім запропонуйте ще одну. Спочатку малюк спантеличиться, а потім відпустить одну іграшку, щоб взяти іншу.

Що повинно насторожити:

 • Малюк не намагається перевертатися і сідати.
 • Не стукає кубиком по столу.
 • Не реагує на звуки, не виявляє емоцій, ніжності до мами, не привертає до себе увагу.
 • Не може піднести предмети до рота.
 • У вертикальному положенні не може витримати вагу.
 • Не стежить поглядом за пересуваються предметом, не лопотить.

Статті по темі:

Розвиток дитини в 7 місяців ВІДЕО 1

�ть цього дитину?

Якщо ви ввели прикорм в 6 місяців, і ваш малюк на природному вигодовуванні, то до семи місяців уже одне грудне годування замінили на кашу і овочеве пюре.

Читаємо: Про першого прикорму - коли вводити?

Каші поки безглютенові (гречка, рис, кукурудза) і однокомпонентні. Можна давати готові каші промислового виробництва, в них міститься сухе молоко і масло.

Якщо варіть самі, то каша повинна бути спочатку 5 %: на 5 г крупи - 100 р води, потім - 10 %: на 10 г крупи - 100 г рідини. В овочеві пюре починайте додавати рослинне масло (краще оливкова першого холодного віджиму), спершу по 1 краплі і доводячи поступово до 1 чайної ложки. В кашу - вершкове масло (82%), спочатку 1 г, а потім до 4 г на порцію каші.

Якщо овочеві пюре ви благополучно ввели, то починайте давати фруктові (яблуко, груша, чорнослив, слива, персик) і продовжуйте вводити по черзі інші овочі (моркву, гарбуз, шпинат, картопля). Слід зауважити, що шпинат і картоплю дещо важкуваті для дитячого шлунка, тому їх краще давати разом з кабачком або цвітною капустою, тому вводьте їх у кінці 7-го місяця, коли вже дитина буде готовий до багатокомпонентної їжі. З початку введення прикорму краще два місяці годувати тільки однокомпонентними пюре і кашами.

В кінці місяця можна вводити жовток, починаючи з 1\4 (а потім 1\2 жовтки), два рази в тиждень.

Якщо у малюка з'явилися або почали рости зубки, купіть йому спеціальні дитячі печенюшки, які швидко розчиняються у роті. Таким чином, повні 7 місяців малюк, що знаходиться на природному вигодовуванні, має приблизно такий раціон:

 • 7 годин - грудне молоко 200 р.
 • 11 годин - каша 150 г, вершкове масло-4 г, фруктове пюре 30 -50 г, сік (компот, вода або грудне молоко) 25 - 30 р.
 • 15 годин - овочеве пюре 150 г, масло рослинне-5 г, половинка жовтки (2 рази в тиждень), печенюшка (сухар), сік (компот, вода або грудне молоко) 25 - 30 р.
 • 19 годин - грудне молоко 200 р.
 • 22 - 23 години - грудне молоко 200 р. Вночі продовжуйте годувати грудьми за вимогою.

Якщо прикорм був введений з 4 - 5 місяців, то в 7 місяців дитині можна починати давати варене м'ясо (індичка, телятина, кролик, курка), попередньо протерши його на блендері до гомогенної консистенції.

М'ясо краще давати з овочевим прикормом, з додаванням рослинної олії або молочної суміші. Починати потрібно з 1\2 чайної ложки, доводячи до 25 - 30 р. Для дитини на штучному вигодовуванні раціон в 7 місяців буде виглядати так:

 • 7 годин - суміш 200 р.
 • 11 годин - каша 150 г, масло вершкове 4 г, пюре з фруктів 30 - 50 г, сік (вода, компот або суміш) 20 - 30 р.
 • 15 годин - овочеве пюре 150 г, пюре з м'яса 20 -30 г, масло рослинне-5 г, половинка жовтки (2 рази в тиждень), сік (вода, компот або суміш) 20 - 30 р.
 • 19 годин - суміш 200 г, печенюшка (сухар).
 • 22 - 23 години - суміш 200 р.

Режим - сон і неспання

Режим сну і неспання у дитини поки залишається, як і в попередній місяць: до 10 -11 годин вночі і два сну вдень, за 1.5 - 2 години.

Як допомогти малюкові розвиватися

Продовжуйте все ті ж заняття з дитиною, які почали в попередні місяці, трохи ускладнюючи і продовжуючи гри. Робіть все, щоб у малюка розвивалася мова і його лепет поступово переходив у слова.

ігри з дитиною 7 місяців

 • Привертайте увагу малюка до речей, про які ви розповідаєте. Робіть прогулянки не тільки під час сну, нехай малюк пізнає навколишній світ і за межами квартири. Повторюйте слова, поки дитина не засвоїть їх. Використовуйте картки Домана (тематичні картинки зі словами), з ними діти швидше запам'ятовують слова. Частіше дивіться та читайте дитячі книжки, нехай малюк вчиться сам перевертати сторінки.
 • Розвивайте дрібну моторику дитини.
 • Звертайтеся до малюка з проханнями щось виконати (кинь або підніми м'ячик, візьми кубик). Зрозуміло, дитина повинна вміти зробити те, про що ви попросили. Після виконання завдання обов'язково хваліть малюка.
 • Навчіть дитину показувати пальчиком на предмет, плескати в долоньки, махати ручкою.
 • Напевно під час прогулянок у вас з'явилися друзі. Ходіть іноді один до одного в гості. Малюкам вже цікаво спостерігати як грають інші діти.
 • 6 - 7 місяців - самий вік, щоб пестити дитину: «Ладусі», «Сорока», «Коза рогата» і проводити ігри з пальчиками:

Цей пальчик - дідусь (загинаємо великий палець, а потім всі по черзі),

Цей пальчик - бабуся,

Цей пальчик - татусь,

Цей пальчик - матуся,

Цей - дитино моя (загинаємо мізинчик).

Ось і вся моя сім'я (затискаємо кулачок).

 • Не ігноруйте страх дитини перед чужими людьми. Не залишайте дитину одну з ними. Малюк ще не розуміє хороші вони чи погані, для нього все незнайоме становить небезпеку. Намагайтеся брати малюка на руки при сторонніх і дотримуйтесь дистанцію в спілкуванні, поки не помітите, що дитина сам цікавиться або тягнеться до нової людини.
 • Вчіть дитину повзати - це необхідний і дуже важливий етап, який передує прямоходіння. Спочатку манера рухатися у всіх дітей різна: хтось повзає по-пластунськи, хтось-попою вперед, деякі - як гусінь. Тільки пізніше малюк засвоїть техніку «перехресного» повзання, коли нога і рука з протилежних сторін рухаються одночасно. Найскладнішим для малюка є відірвати від підлоги животик і синхронізувати руху. Тому створіть для дитини умови для навчання: зручний одяг, вільний простір, вправи і досяжні цілі у вигляді іграшок.

Розвиток дитини в 7 місяців ВІДЕО 2

�рохой чимось новим, продовжуючи просто годувати, заколисувати і трясе брязкальцем. Бійтеся недооцінити дитини, ваш малюк шукає спілкування з вами і готовий до нового життя.