Основні рефлекси новонароджених дітей: безумовні і умовні рефлекси

Двадцять вісім днів - рівно стільки триває період новонародженості, протягом якого дитячий організм переживає адаптацію до абсолютно нових для нього умов тепер вже позаутробного життя, тому рефлекси новонародженого дитини відіграють основну роль.

Рефлекси новонароджених дітей

рефлекси новонародженого дитини

Пояснюється це тим, що зовсім нещодавно народжений малюк поки ще позбавлений безлічі корисних навичок - про нього піклується природа.

Основні рефлекси

У цьому періоді у малюка розвинені тільки безумовні рефлекси - тобто, ті, які закладені як би за замовчуванням. Поступово деякі з них зникають, поступаючись місцем умовним.

Умовні рефлекси ще можна назвати «особистим досвідом дитини, оскільки вони набуваються у процесі подальшого розвитку і дозрівання мозку.

Для чого потрібні безумовні (вроджені) рефлекси

Клінічно значущих безумовних рефлексів у малюка цілих п'ятнадцять - причому «доля» у них дуже різна: одні потрібні тільки для того, щоб пережити важкий процес народження (тому вони швидко зникають після появи на світ), інші - щоб дати поштовх до розвитку нових, а треті залишаються на все життя.

Педіатри-неонатологи підрозділяють вроджені рефлекси новонароджених на кілька груп:

  • Забезпечують загальну нормальну життєдіяльність (дихальний, смоктальний, ковтальний, а також спинальні рефлекси)
  • Спрямовані на захист дитячого організму від зовнішніх впливів яскравого світла, холоду, спеки та інших подразників
  • «Тимчасові» рефлекси - наприклад, рефлекс затримки дихання, необхідний для просування по родових шляхах матері.
рефлекси новонародженого дитини

Клік для збільшення (Основні рефлекси)

Оральні рефлекси

Здатність смоктати материнські груди або соску на пляшечці з штучним харчуванням називається смоктальним рефлексом, а здатність проковтнути з'їдену їжу - глотательным.

Смоктальний рефлекс виникає в перші години життя і зберігається до року малюк обхоплює губами сосок, ріжок пляшечки і ритмічно їх посмоктує - приблизно так з точки зору фізіології виглядає звичайний процес годування. Докладно про сосательном рефлексі

Ковтальний рефлекс залишається на все життя.

Хоботковый рефлекс - ще один різновид оральних рефлексів. Якщо легко торкнутися губ малюка, вони смішно випинаються в трубочку - зовсім як хобот у слоненяти, тому що в цей момент мимоволі скорочується круговий м'яз рота. Пропадає хоботковый рефлекс до двом-трьом місяцям.

Рефлекс Бабкіна (долонно-ротовий) - змішана різновид реакції дитини, при якій він відкриває рот, якщо легенько натиснути великими пальцями одночасно на обидві долоньки. Найкраще виражений в перші два місяці життя, на третьому починає згасати і потім зникає зовсім.

Рефлекс Куссмауля (пошуковий) - спроба знайти їжу: якщо зачепити куточок рота дитини, він повертає голову до подразника. Зникає досить швидко - через три-чотири місяці після народження. Надалі пошук їжі відбувається зорово - малюк бачить груди або пляшечку.

Спинальні рефлекси. Оглядаючи малюка відразу після народження і протягом усього періоду новонародженості, лікар-педіатр звертає увагу і на спинальні рефлекси - набір реакцій, які відповідають за стан м'язового апарату.

Верхній захисний рефлекс. Один з найбільш важливих безумовних рефлексів, що запускаються вже в перші години життя, - верхній захисний рефлекс. Він проявляється, якщо новонародженого покласти на живіт: відразу ж у бік обертається голівка, а малюк намагається її підняти. Це - захист від можливого порушення дихання: дитина таким чином відновлює доступ повітря в дихальні шляхи. Зникає рефлекс через півтора місяці після народження.

Хапальні рефлекси

Рефлекси Янішевського і Робінсона у новонародженої дитини проявляються, коли він міцно хапається обома руками за пальці матері (лікаря) і здатний утримувати їх настільки сильно, що його можна навіть таким чином підняти. Виражені вони аж до трьох-чотирьох місяців, потім слабшають. Збереження цих рефлексів у більш пізньому віці - свідоцтво наявних неврологічних проблем.

Рефлекс Бабінського - його ще називають підошовним рефлексом: легке погладжування країв підошов зовні викликає розкриття пальців у вигляді віяла, стопи при цьому згинаються з тильного боку. Критеріями оцінювання є енергійність і особливо - симетрія рухів. Один з найбільш довгоживучих вроджених рефлексів - він відзначається до двох років.

чи будь-який інший різкий звук.

  • Перша фаза - малюк розкидає руки в сторони і розтискає пальчики, випрямляючи при цьому ноги.
  • Друга фаза - повернення в колишнє положення. Іноді дитина при цьому може навіть як би себе обійняти - тому рефлекс Моро має ще одну назву - «рефлекс обіймів».

Яскраво виражений до п'ятимісячного віку малюка.

Рефлекс Керніга - реакція кульшового та колінного суглобів на спробу розтиснути їх силою після згинання. У нормі цього зробити не вдається. Зникає повністю після чотирьох місяців.

Рефлекс «автоматичної» ходи, що являє собою досить кумедне видовище, полягає у спробах новонародженого справжнім чином крокувати, якщо його підняти і трохи нахилити корпус вперед. Критерій оцінювання - ступінь повноти опори при ходьбі» на всю ступню. Опора на пальчики і чіпляння стоп один за одного - ознака порушень, що вимагають спостереження дитячого невролога.

Рефлекс опори - спроба малюка встати на ноги, коли його, обережно притримуючи, ставлять на рівну поверхню (стіл, наприклад). Це - двофазний рефлекс: спочатку малюк, відчувши дотик опори, різко згинає ноги в колінах, а потім - стає обома стопами і щільно притискає підошви до столу. Добре виражені рефлекси опори і «автоматичної» ходи зберігаються протягом півтора місяців.

Рефлекс Бауера (спонтанне повзання) можна спостерігати, поклавши малюка на живіт і приклавши долоні до його підошов: він починає повзти, відштовхуючись при цьому від створеної опори і допомагаючи собі руками. З'явившись на 3-4 добу, цей рефлекс зникає через 3-4 місяці.

Рефлекс Галанта - реакція хребта на зовнішній подразник. Якщо провести пальцем по всій довжині хребта, то дитина вигинає спину, розгинаючи при цьому ногу з боку подразника.

Існують також позотонические рефлекси новонароджених - спроби перерозподілу тонусу м'язів, коли змінюється поза тіла в відсутність уміння тримати голівку, сидіти і ходити.

Рефлекс Магнуса-Клейна - реакція разгибающих і згинальних м'язів плеча, передпліччя і кисті, при якій дитина приймає «позу фехтувальника». Це відбувається, якщо голову малюка повернути в бік. Можна спостерігати, як випрямляються рука і нога з тієї сторони, де знаходиться обличчя дитини. З протилежного боку вони, навпаки, згинаються. Цей рефлекс зберігається до двох місяців.

рефлекси новонародженого дитини безумовні і умовні

Слабкі рефлекси або коли потрібно бити на сполох

Буває так, що деякі рефлекси у малюка включаються із запізненням або виявляються не дуже виразно. Це може бути пов'язано з травмою, отриманою під час пологів, при хворобах, а також виявитися індивідуальною реакцією на певні ліки.

Також слабкість оральних і спінальних реакцій зазвичай спостерігається у недоношених дітей і у тих, хто народився з легкою асфіксією.

Цікаво, що слабкі рефлекси у новонародженої дитини, пов'язані з пошуком їжі та її поглинанням (смоктання і ковтання), можуть пояснюватися лише тим, що малюк просто не голодний. Найбільш виразно вони виявляються перед годуванням.

Найбільше лякає ситуація, коли рефлексів немає зовсім. Повна відсутність рефлексів у новонародженої дитини - привід для негайної реанімації, яку повинні проводити тільки фахівці.

Причини тому різні - внутрішньоутробні вади, важкі родові травми, глибока асфіксія (задушення пуповиною).

Однак слід пам'ятати: резерви у дитячого організму величезні, тому в багатьох випадках він цілком успішно відновлюється, а малюк виростає здоровим.

Оновлено:

Часто задають питання: що таке рудиментарні рефлекси? Це рефлекси, які з часом зникають (до одного року життя), тобто це: Хапальний рефлекс, Рефлекс Моро, Рефлекс опори, Рефлекс автоматичної ходи, Рефлекс повзання, Рефлекс Галанта, Смоктальний рефлекс, Пошуковий рефлекс, Хоботковый рефлекс, Рефлекс долонно - ротовий.

По темі:

Відео на тему рефлексів