Болі в шиї у дитини (причини і лікування)

Болить шия у дитиниЧому батькам так важливо звертати увагу на болі в шийної області у дітей? Найчастіше такі болі свідчать про наявність серйозних проблем. Якщо болить шия у дитини, його слід показати лікарю, щоб виключити небезпечні захворювання. Педіатр проведе огляд і видасть направлення до фахівця: хірурга, травматолога, невролога, ортопеда, отоларинголога або інфекціоніста.

Хворобливі відчуття в шиї можуть заважати малюкові нахиляти або повертати голову. Біль нерідко супроводжується прострілами у хребцях, тяжкістю в голові, покалываниями в плечових суглобах, онімінням кінцівок, загальною слабкістю. Причин цьому безліч, і тільки грамотний фахівець може поставити правильний діагноз. Однак батьки повинні знати про походження болів і вміти надавати допомогу своєму малюкові.

Чому у дитини болить шия (причини)?

  1. Неправильна постава. Викривлення хребта і болю в шиї виникають через малорухливого способу дітей, небажання виконувати вправи, недостатніх фізичних навантажень. Пульсуючі болі в потиличній частині можуть виникнути із-за неправильної подушки або матраца, на яких дитина спить.
  2. Незначні травми. Удари під час бігу і рухливих ігор, удари при падінні з дерева, гойдалки, велосипеда - найбільш поширені причини болю в шиї у дітей.
  3. Носіння тягарів. Занадто важкі портфель, ранець, сумка тримають незміцнілі м'язи дитячих плечей і шиї в постійній напрузі. Це призводить до кістками, неприємним відчуттям в цих областях.
  4. М'язовий спазм. Дитина може прокинутися з сильним болем з одного боку шиї. Його м'язи в цій області будуть значно натягнуті і дуже чутливі. Найчастіше спазм виникає з-за сидіння на протязі або перебування в одній позі тривалий час (за телевізором або комп'ютером).
  5. Запалення лімфовузлів. У цьому випадку дитина скаржиться на раптовий простріл у хребцях, вушну біль, першіння в горлі. Можливе підвищення температури.
  6. Ревматоїдний артрит. Незважаючи на переконання багатьох, що це захворювання властиво тільки літнім людям, воно здатне вразити і маленьку дитину. Крім болю в шиї може підвищитися температура, з'явитися втому, виникнути запалення суглобів.
  7. Менінгіт. Це інфекційне захворювання особливо небезпечно для самих маленьких. До лікаря потрібно звертатися негайно, якщо біль в шиї супроводжується блюванням, високою температурою, распуханием тім'ячка, втратою свідомості, припадками. До грудей дитини зазвичай неможливо доторкнутися із-за сильного напруження м'язів. Якщо вчасно не вилікувати менінгіт, може статися необоротне порушення функції мозку або наступити летальний результат.
  8. Кривошея. Це хворобливий стан, при якому голова дитини постійно знаходиться в похилому положенні. Кривошея супроводжується болем і напругою м'язів на одній стороні шиї. При цьому лицьові м'язи з іншого боку постійно розтягуються і подовжуються. Якщо до 10-річного віку кривошею не вилікувати, обличчя дитини може придбати асиметричні риси. (Детальніше про кривошеї...)

У більш рідкісних випадку причинами шийної болю у дитини можуть стати: побічні явища від прийому деяких ліків, неправильне розвиток хребців, церебральний параліч, стрес, ускладнення ангіни, пневмонія, грип, вітряна віспа, поліомієліт.

Лікування болів в шиї у дітей

В першу чергу необхідно виключити серйозні захворювання. Крім того, батьки повинні з'ясувати, яку міг отримати травму малюк. Якщо біль сильна, можна дати дитині дитячі болезаспокійливі препарати. Якщо причиною стала травма, шию потрібно максимально знерухомити.