Як починати загартовування новонародженого малюка. Правила і способи загартовування

загартовування грудних дітейЗагартовування новонароджених - ефективний, дієвий, перевірений часом спосіб зміцнити здоров'я маленької людини. Висока пристосовність грудних дітей дозволяє почати процес загартовування з перших днів.

Механізми адаптації у новонароджених дуже розвинені, простіше кажучи, дитина народжується загартованим. Створення тепличних умов - постійної температури навколишнього середовища, стерильною їжі, відсутність руху повітря - відключає вроджену адаптацію за непотрібністю і через місяць малюк починає чхати від найменшого протягу. Варто лише підтримати природні дані дитини, створюючи контраст температур та наявність позитивного контакту з природою, тобто проводити процедури загартовування і гуляти з дитиною в будь-яку погоду.

Суть загартовування та очікувані результати

Процес загартовування полягає в постійному дозованому зміні умов навколишнього середовища. Природні фактори найкращі помічники у загартовуванні. Процес можна проводити повсюдно під час переодягання, купання, сну, гімнастики. Не обов'язково відводити спеціальний час для загартовування. Всі процедури повинні природно вписатися в розпорядок дня.

Загартовування спільно з фізичними вправами, яке проводитися регулярно, призводить до приголомшливих результатів. Робота організму активізується, при цьому поліпшуються:

 • опірність захворюванням;
 • адаптивні механізми;
 • кровообіг;
 • обмін речовин;
 • психоемоційний стан;
 • сон;
 • апетит.

Регулярне загартовування стане відмінною профілактикою простудних захворювань. Загартований малюк швидше розвивається. Він раніше однолітків починає сідати, повзати, ходити і говорити.

Важливі правила загартовування

Загартовування новонароджених

Перед початком загартовування треба звернутися до лікуючого педіатра за консультацією. Він повинен оглянути малюка, щоб переконається в відсутності протипоказань.

Загартовування можна починати, якщо у дитини:

 • респіраторне захворювання;
 • декомпенсований порок серця;
 • знижений гемоглобін (Якщо низький гемоглобін);
 • підвищена температура;
 • підвищена нервова збудливість;
 • різке виснаження;
 • спостерігається порушення роботи шлунково-кишкового тракту;
 • порушений сон.

Для досягнення ефективності загартовування слід неухильно дотримувати наступні правила:

 1. Регулярність. Процедури проводяться систематично, без перерв ні на один день.
 2. Поступовість. Температура середовища загартування (повітря або води) повинна змінюватися поступово, маленькими кроками. Різкий перепад до тепла або холоду призведе до психологічного стресу дитини, а то й до хвороби.
 3. Індивідуальність. За реакцією малюка на процедури треба уважно спостерігати. При сильних ознаки невдоволення, неадекватної реакції загартовування треба припинити. Щоб уникнути плачу і невдоволення треба відволікти дитину іграшками, пісеньками, своєю посмішкою і ласкою.
 4. Згуртованість. Процедури загартовування треба проводити всією родиною. Обливаючись разом з малюком можна не тільки подати йому хороший приклад, але й зміцнити свій організм. Спільні дії ще й ведуть до зміцнення сімейних уз.

Способи загартовування

Між собою способи загартовування відрізняються типом навколишнього середовища, температура якої змінюється.

Загартовування повітрям

 1. Прогулянки. Їх починають, якщо температура на вулиці не менше 100С. Перша прогулянка на вулицю повинна тривати 15 хвилин. Потім час перебування на вулиці збільшується з кожним разом вдвічі. В кінцевому результаті час дитина гуляє близько 2 годин, до трьох прогулянок в день.
 2. Повітряні ванни. Малюка залишають голеньким при кімнатній температурі (220С). Починають з 30-40 секунд і поступово збільшують на 30 секунд за тиждень. Повітряні ванни дитина може отримувати під час гімнастики, годування, масажу, переодягання, до і після купання.
 3. Сон на природі міцніше і корисніше. Одягати дитину треба так, щоб він не відчував дискомфорту. (Стаття по темі: Як одягнути новонародженого на прогулянку)

Докладніше про загартовування повітрям >>>

Загартовування водою

 1. Починають процес загартовування водою з умивання. Для малюків до трьох місяців температура води становить + 280С, з трьох місяців до півроку - 25-260С, з шести до дванадцяти місяців - 20-240С. Температуру води знижують кожні два-три дні на один градус.
 2. Обтирання є наступним етапом. Починають їх після шести місяців з сухих обтирань м'якою фланелевою рукавичкою. Обтирають в наступному порядку: руки, ноги, спину, груди і живіт до слабкого почервоніння. Через 7 - 10 днів починають вологі обтирання водою з температурою 350С. Доводять температуру до 300 С, поступово знижуючи її.
 3. Перші обливання малюка проводять з самого народження після купання, при цьому прохолодну воду треба лити на теплу шкіру. Воду беруть температурою 260С. Вийнявши з ванночки, тримають малюка на руці спинкою вгору. Обливання починають з п'ят, просуваючись по хребту до потилиці. Температуру води знижують кожні п'ять днів на один градус. Нижня межа - 180С, хоча для деяких може бути і нижче.
 4. Плавання для новонародженого «звичний спосіб пересування» - дев'ять місяців він перебував постійно у водному середовищі. До трьох місяців плавальні рефлекси у дитини ще не згасли, і навчити його плавати досить просто. При купанні просто підтримуючи дитину під голову дозволяти йому вільно рухатися. Після півроку можна продовжити навчання плаванню в басейні.

Загартовування світлом

Сонячні ванни необхідні для новонароджених. Адже тільки на світлі в організмі йде вироблення вітаміну Д, необхідного для росту кісток. Тривалість сонячних ванн і їх температура як у повітряних. Одне «але - не варто виносити малюка на прямі сонячні промені.

Докладніше про загартовування сонцем >>>

Контрастні і інтенсивні методи загартовування

Інтенсивні методи загартовування варто застосовувати з обережністю і тільки тоді, коли адаптаційні рефлекси дитини вже закріплені. У основі цих методів лежить короткочасне різке зміна температури: обливання крижаною водою, занурення в ополонку, ходьба по снігу. Не варто займатися інтенсивний загартовуванням, якщо у малюка є хронічні захворювання.

Контрастні методи загартовування засновані на швидкому і різкій зміні температур. До них відносяться контрастні:

 • обтирання;
 • душ;
 • ножні ванни;
 • лазня і сауна.

Різниця температур при першій контрастною процедури має бути 40С (400 і 360С відповідно). Через п'ять днів нижня межа знижують на одну одиницю і доводять амплітуду до 23-260С. Чергувати воду треба 5-6 разів за процедуру з інтервалом 20 секунд. Останній повинна бути гаряча вода.

Загартовування грудних дітей - це не просто повітряні ванни і обливання водою. Це природний спосіб життя, який має бути нормою. Рухова активність, правильне і здорове харчування, режим дня, спорт, прогулянки, загартовування. Все для того, щоб новонароджена виріс здоровим і щасливим.

Загартовування Комаровський

rtner_id = 130256; yandex_site_bg_color = 'FFFFFF'; yandex_stat_id = 6; yandex_ad_format = 'direct'; yandex_font_size = 1; yandex_font_family = 'verdana';