Запор у грудної дитини (лікування запору)

Проблеми з випорожненням кишечника нерідко доводять батьків малюка до нестями. Будь-яка затримка стільця (скільки дитина какає) одразу ж наводить на думку про запорі. Але запор у немовляти - це явище не часте. До цього діагнозу ставиться далеко не будь-відсутність стільця.

Запор у немовляти

Ознаки запору

Місячна дитина не какає

Головне, на що необхідно звернути увагу - це загальний стан дитини і консистенція калу:

 • дитина при запорі вередує, плаче;
 • дитина часто тужиться, але натуживание не призводить ні до якого результату;
 • будь-яка спроба спорожнити кишечник супроводжується криками і неспокійними рухами малюка;
 • кал при запорі у немовляти твердий: або має вигляд горошку, або перша порція схожа на «пробку», а за нею слід кашкоподібна маса.

вид калу при запорі

Якщо ж дитина спокійна, не відмовляється від грудей або пляшечки і спорожнення кишечника не доставляє йому дискомфорту, то це точно не запор. У новонароджених материнське молоко або суміш може засвоюватися настільки добре, що ходити в туалет їм просто нічим.

Якщо перераховані проблеми все ж таки присутні, то перш ніж лікувати запор, необхідно з'ясувати причини.

Причини запору

Найчастіше запори викликані неправильним харчуванням матері або дитини:Причини запору у немовлят

 1. Порушення дієти годуючої мами. Запори у грудничка може викликати пристрасть мами до білкової їжі (сир, велика кількість м'яса), до борошняним виробам (білий хліб, випічка), а також до кави і чорного чаю. Список продуктів годуючій мамі...
 2. Неправильний вибір суміші або раннє введення прикормів.
 3. Недостатнє споживання рідини дитиною і використання в якості напою тільки кип'яченої води.

В даному випадку необхідно виконувати прості рекомендації, які допоможуть, навіть якщо ознаки запору у немовляти відсутні:

 • звести до мінімуму вживання мамою перерахованих вище продуктів. Винятком буде лише м'ясо - його необхідно з'їдати не менше 100 г на добу;
 • збагатити раціон мами клітковиною - вона міститься в овочах і фруктах;
 • пропонувати дитині в якості напою відвар родзинок і інших сухофруктів;
 • робити масаж живота немовляті;
 • спробувати годувати малюка іншої сумішшю. Даний пункт краще узгодити з педіатром.

Існують також психологічні причини запору у немовлят:

 1. По-перше, дитина може боятися відходити з-за болю, яка в цей момент виникає. У цьому випадку необхідно постаратися повернути нормальну кашкоподібну консистенцію стільця малюка, дотримуючись дієти.
 2. По-друге, дитина може маніпулювати таким чином дорослими. Якщо будь-які ознаки запору у дитини викликають у його батьків паніку і батьки починають безупинно жаліти, співчувати і метушитися навколо дитини, то дитина може свідомо затримувати стілець. Єдиним способом лікування в подібній ситуації буде спокійне ставлення до проблеми.

Захворювання, які призводять до запору

На щастя, ці захворювання зустрічаються нечасто. До них можна віднести долихосигму, хвороба Гіршпрунга та лактазну недостатність.

 • Долихосигма - це подовження сигмовидної кишки. Спорожнення кишечника сповільнюється із-за перегинів і надлишкового тиску сигмовидної кишки на себе саму і пряму кишку.
 • Хвороба Гіршпрунга виникає із-за порушення іннервації кишечника. Це призводить до того, що деякі ділянки кишечника, не працюють та перебувають у спазмированном стані.
 • Лактазна недостатність з'являється внаслідок відсутності або малої кількості ферменту, що розщеплює молочний цукор (лактази). В даному випадку запори у малюка будуть чергуватися з проносами.

Тільки лікар зможе виявити подібний запор у немовляти що робити в даній ситуації теж вирішує лікар.

Лікування запорів

Лікування запорів у немовлят

Якщо ні дієта, ні масаж не допомагають, варто вдатися до медичних заходів.

 1. Гліцеринові свічки вважаються найбільш безпечним методом лікування. Їх вводять у пряму кишку дитини, ефект не змушує себе довго чекати.
 2. Введення газовідвідної трубки - дратує пряму кишку і провокує дефекацію.
 3. Препарати лактулози - не мають протипоказань, тому можуть застосовуватися у дітей будь-якого віку. Але через складність дозування (доза залежить і від ваги дитини і від ступеня порушення стільця) застосовувати їх краще за призначенням лікаря.
 4. Клізма - до неї варто вдаватися в крайніх випадках, якщо інші способи не допомагають. Проведення цієї процедури краще узгоджувати з педіатром. Як правильно зробити клізму немовляті
 5. Якщо мама годує дитину грудьми, то диня чудово допомагає при запорах.

Існують народні методи вирішення проблем зі стільцем і лікування закрепів у грудних дітей, але ставитися до них треба з обережністю.

Поширена рекомендація вводити мило в пряму кишку, запідозривши запор, що робити категорично не варто. Дія мила ґрунтується на подразненні слизової прямої кишки. Але роздратування відбувається за рахунок створення лужною рн, що може призвести до пошкодження і опіку слизової оболонки кишечника.