Ріжуться зуби у дитини: зі скількох місяців, симптоми і як допомогти

Перші місяці життя малюк посміхався беззубою посмішкою. І раптом на десні стає видна невелика біляста опуклість. Це означає, що у дитини починають різатися зубки, спочатку перший, а через два-три тижні за ним піде сусідній. До трьох років малюк «обзаведеться» усіма молочними зубками.

У дитини ріжуться зуби

Прорізування перших зубів

Коли все починається

Наступ того самого моменту, коли у дитини починають різатися зуби, залежить від кількох факторів:

 1. Спадковість.
 2. Харчування дитини. Достатня кількість кальцію надходить у маленький організм.
 3. Кліматичні умови проживання. У дітей, що живуть в жаркому кліматі, зуби прорізуються раніше.
 4. Стать дитини. У дівчаток зуби ріжуться раніше, ніж у хлопчиків (між 6 і 7 місяцем).

У тому, які зуби ріжуться першими, педіатри одностайні - це нижні різці. Хоча бувають випадки, що в першу чергу прорізуються інші зуби, і в цьому нічого страшного немає, адже кожен організм абсолютно індивідуальний.

У скільки місяців ріжуться зуби і як довго це триває?

які зуби ріжуться першими

Першими ріжуться нижні різці

Перші ознаки прорізування зубів зазвичай з'являються після півроку. Далі процес йде в такому порядку:

 1. Перші чотири зуба (верхні і нижні різці) з'являються до 7-10 місяців.
 2. Наступні чотири різці вилазять до першого дня народження.
 3. Перші корінні зуби понад і знизу з'являться від року до півтора років.
 4. Ікла прорізуються у другій половині другого року життя.
 5. Другі корінні зуби закінчують ряд молочних зубів до третього року.

у скільки місяців ріжуться зуби

За списком видно, що сказати точну дату прорізування зубів неможливо. Найчастіше перші зубки починають показуватися близько семи місяців, але це не постулат. Пізнє прорізування зубів не повинно бути приводом до паніки. Раніше вважалося пізніше поява зубів ознакою появи рахіту або нестачі кальцію. Сучасні педіатри вважають затримку прорізування зубів нормальним явищем для цілком здорових дітей.

Деякі нетипові терміни появи зубів можуть бути непрямими симптомами порушень в організмі дитини:

 • прорізування зубів пізніше на два і більше місяця може бути наслідком інфекційного захворювання, порушення обміну речовин або порушення функціонування кишечника.
 • прорізування першого зуба раніше на два місяці може говорити про ендокринних порушеннях.
 • прорізування поза десни є наслідком неправильного положення осі зуба.
 • народження дитини з зубами зустрічається, хоча і рідко; ці зуби видаляють, щоб мамі було зручно годувати грудьми.

Однак, тільки повне ретельне обстеження дитини підтвердить наявність тих чи інших порушень. Лише якщо у однорічної дитини не почали ще рости зуби варто звернутися до стоматолога. Найчастіше при огляді лікар виявить набряклі і почервонілі десни. Потрібно просто простимулювати поява зубів масажем. В окремих випадках ставиться діагноз - адентія, що підтверджує повну відсутність зачатків зубів.

Як довго ріжуться зубки?

Цей показник також виключно індивідуальний. В одного малюка ранок просто з'являється новий зуб, а іншого процес затягується на тиждень. До кінця першого року життя у малюків найчастіше є по чотири зуба (різця) зверху і знизу.

у дитини ріжуться зуби ознаки

Процес прорізування зубів: як дізнатися, що зуби починають різатися - Ознаки і симптоми

Питання як дізнатися, що ріжуться зуби риторичне. За станом і поведінкою малюка все стане відразу видно:

 • спостерігається почервоніння та набрякання ясен, вони сверблять і болять;
 • посилюється слиновиділення;
 • з'являється кислуватий запах з рота, зумовлений розкладанням частинок слизової оболонки;
 • припухають щічки;
 • дитина все тягне в рот і чухає ясна;
 • з'являється дратівливість і плаксивість.

Іноді з'являються більш тривожні симптоми, адже імунітет дитини до цього моменту знижується. Ту імунний захист, яку дала мама, малюк вже використав, а власний імунітет тільки починає вироблятися. Прорізування зубів - сильний удар по організму і може супроводжуватися наступними проявами:

 • висип на яснах у вигляді червоних пухирців, які містять рідину, після появи зуба висип зникає;
 • підвищення температури, викликане запаленням ясен, не повинна тривати більш трьох днів;
 • діарея пояснюється знаходженням сторонніх предметів в роті дитини;
 • відсутність апетиту викликано болючими відчуттями ясен;
 • погіршення сну;
 • нежить.

При тривалому погіршенні самопочуття дитини, у період коли ріжуться зубки, треба викликати лікаря для виключення інших причин. Можливо, малюк дійсно захворів, так як такі симптоми не пов'язані безпосередньо з прорізуванням зубів.

Допомогу дитині, коли ріжуться зуби

як допомогти дитині під час прорізування зубівУ цей непростий період треба знати, як допомогти дитині, йому полегшити біль і неприємні відчуття. Способи прості і вироблені роками:

 • Масаж ясен зніме больовий синдром. Проводити його треба пальцем, перед цим ретельно вимивши руки. Масаж проводити обережно, щоб не травмувати ясна.
 • Дати дитині іграшку-прорізувач. Вибір таких гумових, силіконових або гелевих приладдя великий і придбати їх можна в аптеці або дитячому магазині.
 • Холод допомагає знімати свербіж і біль ясен. Треба змочити в прохолодній воді м'яку бавовняну серветку, покласти її в холодильник і дати пожувати малюкові. Можна замість води використовувати відвар ромашки, вона допоможе зняти запалення. Також можна охолодити гелевий прорізувач або соску-пустушку.

Старі, перевірені методи можна доповнити сучасними фармацевтичними засобами. Зараз в аптеках великий вибір спеціальних гелів і під час больових відчуттів у дитини, можна вибрати будь і змастити ним десни:

 1. Дентинокс.
 2. Калгель.
 3. Каммистад.
 4. Мундизал.
 5. Холисал.
 6. Доктор Бейбі.

Стоматологічні гелі не впливають на сам процес просування зубів. Вони лише знімають больовий синдром, оскільки до складу таких засобів входять лідокаїн і ментол. При використанні цих засобів треба спостерігати за реакцією дитини, так як вони можуть викликати алергічну реакцію. Дія гелів триває не більше 20 хвилин, застосовувати їх можна не більше п'яти разів за день і не довше, ніж три дні.

При виникненні сильної болі можна вдатися до знеболювальним засобом. Перш ніж давати дитині ліки обов'язково треба порадитися з лікарем.

Рясне слиновиділення дратує ніжну шкіру малюка на підборідді. Необхідно постійно протирати слину і змащувати шкіру дитячим кремом. У цей період треба прибрати з оточення дитини всі дрібні і неміцні предмети. Малюк все тягне в рот і може поранитися, проковтнути предмет або задихнутися. Всі іграшки малюка треба продезінфікувати з цієї ж причини.

е корисної звички піклуватися про чистоту зубів. Для цього купують спеціальну силіконову насадку на палець або використовують змочений в кип'яченій воді бинт. Процедуру проводять регулярно: після сніданку і ввечері перед сном ретельно протираючи зубки, десни і мову.

Трохи пізніше починають використання дитячої зубної щітки з м'якою щетиною і зубної пасти з мінімальним вмістом фтору. Міняти щітку треба кожен місяць. Користуватися нею треба обережно, бо емаль у перших зубів тонка і легко можна порушити її цілісність. Чистити зуби повинні батьки, лише після двох років дитина може починати чистити зуби сам, але тільки при контролі дорослих. Важливо відразу вчити малюка регулярно і правильно чистити зуби - це позбавить його і батьків від багатьох стоматологічних проблем в майбутньому.

По темі:

Відео по темі прорізування зубів:

dex_partner_id = 130256; yandex_site_bg_color = 'FFFFFF'; yandex_stat_id = 6; yandex_ad_format = 'direct'; yandex_font_size = 1; yandex_font_family = 'verdana';