Коли дитина починає повзати на животі, по-пластунськи і на четвереньках

Часто батькам хочеться, щоб їх малюк швидше подорослішав - перекинувся, сіл, поповз, встав і нарешті, пішов. Однак варто вважати предметом гордості той факт, що дитина почала самостійно ходити вже з півроку?

Необхідність етапу повзання

У сучасній педіатрії вважається, що пропускати етап повзання дітям вкрай небажано, адже прямоходіння створює сильну навантаження на хребет малюка. При повзанні ж якраз активно розробляються м'язи спини, які відповідають за те, щоб хребет підтримується у вертикальному положенні.

Крім того, коли дитина починає повзати, одночасно з цим у нього розвивається і мислення, оскільки для злагодженого чергування рук і ніг знадобиться складна робота мозку.

Коли дитина починає повзати

Дитина починає повзати

Вік, у якому діти починають повзати

Після трьох місяців, коли карапуз починає перевертатися, його огляд серйозно розширюється, він починає бачити безліч захоплюючих предметів, які в положенні на спині були непомітні. Тоді він робить перші спроби дотягнутися до іграшок, а трохи пізніше і підповзти до них на животі. Коли малюкові вже є 6 місяців, його батьків все сильніше цікавить питання, скільки дитина починає повзати по-справжньому.

Повзати рачки дітки можуть почати і в 5 місяців, але найчастіше це відбувається після півроку, 9 місяців, коли добре зміцніють м'язи рук, ніг і спини, і малюк буде робити спроби або вже вміти сідати сам.

Якщо дитина великий, то він може активно не повзати навіть в 8 місяців, але тоді лікар може порекомендувати пройти курс масажу, щоб зміцнити мускулатуру спинки. Даний повзання як етап розвитку дитини має здійснюватися саме на четвереньках, випереджаючи собою формування навичок ходьби.

Етапи повзання

коли дитина починає повзати на животі

дитина починає повзати на животі

У кожної дитини ці етапи можуть відбуватися по-різному: можливо, у когось починається раніше всього повзання на животі, у кого-то майже відразу починається перехресне повзання рачки, у кого-то один з етапів може взагалі бути відсутнім.

  1. Багато починають з повзання на животі, причому одні діти відповзають в тому напрямку, інші переміщуються вбік або повзуть вперед по-пластунськи.
  2. Повноцінне повзання може починатися так: дитина виставить вперед відразу обидві руки, а потім різким рухом, трохи нагадує незграбний стрибок, приставляти до них ноги. Таке повзання можна порівняти з стрибками жаби. Інші діти відразу починають ставати на карачки, при цьому розгойдуючись взад-вперед, а потім пробують виставляти вперед руки одна за одною і посувались до них ноги. Всі ці спроби добре ілюструють, як діти починають повзати.
  3. Найскладнішим вважається перехресне повзання, коли одночасно з правою рукою вперед висувається ліва нога, після чого нога і рука змінюються в чіткому і злагодженому порядку.

Вправи, що допомагають освоїти повзання

Коли дитина навчиться добре робити перевороти зі спинки на живіт, а потім назад, стане ненадовго підніматися на передпліччях, можна почати виконувати деякі вправи, щоб дитина почала повзати:

  • вправи на фітболі
вправи щоб дитина почала повзати

вправи для того, щоб дитина почала повзати

Дані вправи добре розвивають м'язи дитячої спини і навіть можуть полегшувати коліки у малюка (якщо після 3-х місяців вони ще не пройшли до кінця). Дитину потрібно покласти животом на м'яч головою від мами і притримувати в районі пахв. У той час як м'яч плавно погойдується туди-сюди, малюк вчиться вигинати спинку, напружуючи необхідні для повзання м'язи.

  • гімнастика для ручок

Мета гімнастики - зміцнення м'язів ручок і спини. Дитини, що лежить на спинці, мама бере за ручки, попередньо добившись того, щоб малюк добре схопив великий палець мами. Потім мама плавно піднімає руки малюка вгору і опускає їх. Також можна проводити розведення рук дитини в сторони, після чого схрещувати їх на грудях у малюка. Після цього можна спробувати повільно піднімати дитину за ручки (до кута 45 градусів), а потім опускати його.

  • вправи на перевороти

Якщо малюк не зовсім впевнено освоїв перевороти, то ця вправа допоможе прискорити процес. Мама вкладає великий палець своєї руки в долоньку дитини і міцно тримає його кисть. Потім мама починає спрямовувати корпус крихти на переворот. При цьому правою рукою мама тримає ліву ніжку дитини, допомагаючи йому повернути таз.

  • вправа «жаба»
масаж дитині щоб почав повзати

масаж для того, щоб реенок почав повзати

Мама бере ніжки дитини, яка лежить на спині, за гомілки і плавно починає згинати їх в позу жаби, а потім так само плавно розгинати. Перевернувши малюка на животик, корисно дати йому можливість кілька разів відштовхнутися зігнутими ніжками від складених маминих долонь і просунутися вперед.

При виконанні вправ потрібно спокійно і ласкаво спілкуватися з малюком, створюючи у нього сприятливий емоційний фон і формуючи позитивне ставлення до вправ.

Як навчити дитину повзати

яющий масаж дитині, щоб він почав активніше повзати, можуть і мама з татом вдома. Головне - пам'ятати, що шкіра малюка дуже ніжна, і в домашніх умовах найкраще обмежитися таким прийомом, як погладжування. Не можна виконувати масаж раніше, ніж за півгодини до або після годування, обмежитися одним разом на день. На руках мами під час процедури не повинні бути присутніми кільця і інші прикраси. Тривалість масажу може становити близько 5-10 хвилин, але якщо дитині не подобається, і починаються сльози, то краще це справа поки що відкласти.

Погладжування рук, ніг, спини

Проводити цю процедуру зручніше всього на спеціальному пеленальному столику. Мама погладжує руки дитину як всередині, так і зовні від кисті до надпліччя. Масаж ніжок проводиться в послідовності від стоп до стегна, обходячи колінні суглоби. Перевертаємо малюка на животик і починаємо погладжування спинки вгору-вниз. Після легких і приємних погладжувань для зміцнення м'язів рук, ніг і спини можна трохи поразминать їх в описаній вище послідовності.

Залучаємо малюка до повзання

Буває так, що малюк вже добре повзає по ліжечку по-пластунськи або як жаба на четвереньках, але на підлозі не бажає лізти ні в яку. Як же допомогти дитині почати повзати?

Вчимо і допомагаємо

Переконавшись в правильному розвитку дитини, з п'яти місяців можна готувати малюка до повзання. Кращим місцем є чисту підлогу, покритий килимком або ковдрою. Поклавши дитину на підлогу і підклавши під грудку валик, треба показати йому улюблену іграшку і поставити її на невеликій відстані від нього, щоб він захотів дотягнутися до неї. П'яти малюка повинні опиратися до стіни або про руки мами, допомагаючи йому відштовхуватися вперед.

Можна покласти перед дитиною улюблені іграшки або нові предмети, досить близько, щоб малюк хотів їх узяти, але досить далеко, щоб йому довелося до них доповзти, а не дотягнутися. Обов'язково похваліть дитину, якщо у нього вийшло трохи проповзти. Нехай малюк поки не занадто розбирає ваші слова, але зате він дуже точно відчуває інтонацію схвалення.

як допомогти дитині почати повзати

Наочний приклад

Повзання дорослих або інших плазунів малюків поруч послужить прекрасним взірцем для наслідування дитині. Це дія сприятиме виявленню всіх небезпечних місць і предметів у просторі, запобіжить непередбачені прецеденти. Заохочення батьків і доброзичлива атмосфера підштовхнуть дитину до більш активним старанням повзати. Після деяких успіхів завдання треба ускладнювати, створюючи на шляху малюка перешкоди.

Маленькі діти, хоч трохи навчилися повзати, обожнюють долати різні перешкоди: невисокі бар'єри, проходи під стільцями і т. д. Використовуйте це, щоб зробити повзання більш активним. Можна купити в магазині спеціальну доріжку з невеликими перешкодами, а можна зробити її самостійно або використовувати в якості таких «перешкод» прості засоби, які завжди під рукою, наприклад, валики з рушників.

Підіб'ємо підсумок

На животі по-пластунськи:

На животі дитина починає повзати після півроку в залежності від розвитку і готовності організму. Якщо маля не проявляє спроб повзати після 8 місяців, варто звернутися до фахівця. Зусилля терплячих і розумних батьків допоможуть запобігти багато захворювань і слабкий розвиток малюка. Для активізації м'язів лікарі рекомендують практикувати професійний масаж і вправи для освоєння навички повзання.

Деякі діти, навчившись перевертатися на живіт, починають спроби пересування з допомогою рук і ніг, крутяться по колу або задкують назад. Статистика показує, що діти зазвичай починають повзати по-пластунськи з 8 місяців. Піднімаючи тулуб, малюк впирається на руки і переміщується, підтягуючи тіло.

Рачки:

З 9 місяців дитина вміє стояти на четвереньках і розгойдуватися, готуючи себе до подальшого пересування плазом. Своєчасне повзання рачки послужить розробці м'язів спини малюка, готуючи його до навичок ходьби. Повноцінно повзати дитина може з 10 місяців, коли руки і ноги рухаються синхронно і впевнено. Перехресне повзання є вершиною майстерності малюків.

Дівчатка випереджають хлопчиків у розвитку, тому вони і починають повзати раніше.

Важливість повзання

punctuation-marksВміння повзати благотворно позначається на розвитку дитини, зміцнює моторику, впливає на формування мови і роботу мозку. Тренується наполегливість, цілеспрямованість, витривалість. Тому батькам варто проявити участь у прагненні навчити дитину повзати, не пропускаючи цей етап розвитку.

По темі розвитку:

Вчимо малюка повзати

�инает повзати самостійно кімнатні підлогові рослини варто прибрати наверх, відро для сміття і предмети побутової хімії заховати, низько розташовані розетки закрити спеціальними кришками.