Все про гемангіомах у новонароджених дітей

Малюкової гемангіомою називається доброякісна пухлина, яка утворюється з дрібних і великих кровоносних судин. З-за порушень у формуванні судин у внутрішньоутробному періоді, гемангіоми у новонароджених починають з'являтися після народження. Новоутворення частіше має шкірну локалізацію (у 80% випадків) у вигляді блідого або яскраво-бордового плями, але може мати й інше місце розташування: внутрішні органи, кістки, м'язи. За структурою пухлина являє собою невелике потовщення з нерівними краями, що складається з нормальних і атипових клітин.

гемангіома на потилиці у новонародженої дитини

Відразу після народження дитини можна помітити такі плямки на шкірі, які максимум активності в зростанні виявляють у перші півроку. Гемангіома зустрічається у 10 % новонароджених, у кілька разів частіше у дівчаток. Після 1-го року життя, зростання пухлини сповільнюється і відбувається її інволюція - поступове зникнення. До п'ятирічного віку 50 % гемангіом зникають, а до семи років - до 70 % (рання інволюція). Оскільки гемангіома є гормоночувствительной пухлиною, то повне пригнічення відбувається в пубертатному віці (пізня інволюція).

Чому виникає гемангіома?

Причини

Справжні причини виникнення цих пухлин поки невідомі. Передбачається, що пусковими факторами в їх розвитку можуть стати:

 • ГРВІ, у матері під час вагітності на термін 3 - 6 тижнів, коли у зародка формується серцево - судинна система;
 • резус - конфлікт у матері під час вагітності;
 • прийняття лікарських препаратів, алкоголю або куріння під час виношування;
 • гормональні порушення у вагітної чи дитини;
 • погана екологічна обстановка;
 • обтяжена спадковість.

Види гемангіом

В залежності від структури та від рівня розташування, виділяють наступні види гемангіом:

Кавернозна гемангіома

Кавернозна гемангіома - це пухлина, утворена розширеними судинами і порожнинами, наповненими артеріальної або венозної кров'ю. Частіше розташовується в шкірі, але не проникає глибоко, тому легко піддається місцевої терапії. На дотик має м'яку структуру.

Цей вид пухлини так само зустрічається в органах з добрим кровозабезпеченням: печінка, селезінка, нирки, надниркові залози, легені та головний мозок.

Дуже небезпечною вважається кавернозна гемангіома у новонародженого в печінці. У більшості випадків вона дає про себе знати тільки при появі ускладнень або випадкової діагностиці, оскільки існує в організмі безсимптомно. При травмі можливий розрив гемангіоми, і виникає при цьому крововилив під капсулу печінки або в черевну порожнину, у 80 % та більше випадках призводять до летального результату.

Селезінка є дуже добре васкуляризированным органом, тому крововиливи в ній унаслідок розриву гемангіом, найбільш небезпечні, оскільки мають профузний характер.

Мозкова кавернозна гемангіома - це одна з коварнейших пухлин. Незважаючи на свою доброякісність, розриви її приводять до внутрішньомозковою або субарахноїдальним крововиливів, що тягне за собою глибоке коматозний стан або смерть.

Капілярна гемангіома

Капілярна (проста) гемангіома утворюється з судин дерми і ніколи не зачіпає нижні шари шкіри (за винятком комбінованого виду гемангіоми). За структурою являє собою переплетені в клубок капілярні судини. Пухлина незначно виступає над поверхнею шкіри, виключно рідко дає крововиливи. Як правило, вона маленького розміру, близько 1 см в діаметрі. Пухлина вважається тим сприятливішим, ніж блідіше її колір - це говорить про її інволюційному розвитку.

Комбінована гемангіома

Комбінована гемангіома представлена простий і кавернозної частинами і підступна тим, що її часто приймають за капілярну пухлина, в той час як її кавернозна частина може таїти в собі небезпеку.

Змішана пухлина виникає, коли поряд з судинним новоутворенням присутні пухлинні клітини сполучної, нервової або інших тканин.

Гемангіоми у новонароджених, розташовані на столітті, слизової рота, у вушній раковині або на кінчику носа можуть стати причиною порушення слуху, зору або дихання.

Відео

фференцировать пухлина від інших захворювань. Це може бути плоскоклітинний рак або гломус - ангиома. Гемангіома іноді схожа на вади розвитку судин, деякі форми невусів і кіст, піогенну гранульому.

Після постановки діагнозу, рішення про подальше лікування приймається в залежності від прогресування пухлини.

У період до 1-го місяця (період новонародженості) оперативне втручання виключено. Проводиться спостереження за «поведінкою» гемангіоми. Якщо пухлина не змінюється в розмірах і кольорах, то до відвідування дитячого садка її просто спостерігає фахівець. Якщо вона збільшується, порушує роботу органів або являє загрозу для життя, то приймаються міри по її видаленню. Як правило, такі операції призначається дитині віком 3 місяці, півроку або 1 рік.

Лікування гемангіом проводиться наступними способами:

 1. Хірургічне лікування включає повне або часткове висічення пухлини і показано при її швидкому прогресуванні, за умови, що операція не завдасть тяжкий косметичний дефект і не порушить роботу органів. Хірургічне лікування предпочитается у разі великих розмірів пухлини, але тоді після резекції необхідним стає брати донорський клапоть шкіри з іншої частини тіла. Це особливо актуально при лікуванні гемангіом на шкірі голови або столітті. У дітей подібні операції проводяться лише у виняткових випадках з паралельним переливанням крові, під загальною або місцевою анестезією.
 2. Консервативне лікування:
  • Кріотерапія (снігом з вуглекислоти): застосовується на невеликі за розміром гемангіоми (2-2.5 см). Сніг накладають на місце пухлини з захопленням здорової тканини до 0.5 см. Після цього утворюється втиснутий поверхню, яка незабаром набрякає, перетворюючись в міхур. Потім відбувається утворення скоринки, яка через два тижні відпадає.
  • Ін'єкційне лікування з склерозирующим дією на судини пухлини, після чого на її місці утворюється сполучна тканина. Для ін'єкції використовується спирт 70% розчин хініну - уретану. Кількома ін'єкціями отримують освіту инфильтрационного валика спочатку навколо пухлини, потім в її центрі. Один раз в тиждень повторюють процедуру, після того як зникне набряк. Даний метод застосовується при неможливості проведення хірургічного лікування, з причини важкої локалізації пухлини: повіку, слизова рота.
  • Електрокоагуляція застосовується для лікування маленьких за розміром (не більш 5 мм) капілярних, кавернозних і зірчастих гемангіом, а так само для видалення залишилися частин пухлини після інших процедур. Під дією електричного струму відбувається згортання тканин пухлини, після чого утворюється кірочка, яка самостійно проходить з часом.
  • Променева терапія використовується при лікуванні підшкірних кавернозних гемангіом або пухлин, які мають локалізацію на внутрішніх органах. Радіотерапія надає негативну дію на весь організм, тому її при гемангіомах у новонароджених не використовують. Променеву терапію призначають виключно після 6-ти місяців.

Відео

пособствуют утворенню тромбів у порожнині пухлини. З-за цього збільшується витрата тромбоцитів в організмі, що призводить до погіршення згортання крові. Цим характеризується симптомокомплекс Казабаха - Меррита - захворювання новонароджених і дітей до року, хворих гемангіомою великих розмірів.

Якщо пухлина розташовується в травматичних ділянках або в генітальної області, то часто піддається виразки.

Гемангіома у новонароджених найчастіше обмежується косметичним недоліком або повністю проходить. Але, тим не менш, наявність пухлини у дитини зобов'язує батьків забезпечити малюкові систематичне спостереження у фахівця.

Відео