Дитина в 4 місяці (календар розвитку)

Дитина в 4 місяціЧетвертий місяць життя малюка - це час великих змін, особливо в психологічному та емоційному розвитку. Більшість дітей цього віку пережили вже болючі моменти, пов'язані з коліками. Робота шлунково-кишкового тракту стала стабільною і тепер малюк все більше занурюється в навколишній світ, вчиться реагувати на нього і пізнавати.

Фізіологічний розвиток на 4 місяці життя

Зростання і вага

У дитини в 4 місяці ще зберігається велика надбавка у вазі, в силу невисокої рухової активності. Дитина може набрати за цей місяць до 750 р. В нормі маса тіла в 4 місяці становить 6 - 7 кг (± 1 кг), зростання 60 - 63 см (± 3 см).

Рефлекси

У дитини в чотири місяці продовжують згасати рефлекси новонародженого:

 1. На основі безумовного хватального рефлексу Робінсона формується цілеспрямоване хапання: малюк вистачає предмети, які бачить перед собою і утримує в руці. Хороша вираженість цього рефлексу обіцяє швидкий розвиток дрібної моторики.
 2. Рефлекс Моро: якщо різко грюкнути по поверхні, на якій лежить дитина, то він підкидає в сторони ручки з розкритими долонями, а потім знову збирає їх на грудях. Цей рефлекс починає згасати в 4 - 5 місяців, тому у частини малюків на четверному місяці він може ще зберігатися, а у кого-то вже його не буде.
 3. Рефлекс повзання по Бауеру: лежить на животі дитина намагається повзти, якщо створити у його п'ят опору. З 4 місяців спостерігається згасання цього рефлексу, але якщо стимулювати його, то до 5 місяців малюк зможе самостійно повзати.
 4. До кінця 4 місяці у дитини не повинно спостерігатися:
  • рефлексу Таланту: вказівним пальцем проводять уздовж хребта дитини, ліворуч і праворуч на 1 см від середньої лінії, зверху вниз. При цьому дитина згинає спинку;
  • а так само рефлексу Переза: проведення пальцем по остистих відростках хребта зверху вниз. Малюк при цьому згинає спинку і кричить (самим не робити!).

Присутність цих рефлексів після 4 місяців може говорити про неврологічних порушеннях і потребує обстеження у невропатолога.

Розвиток дитини в 4 місяці відео

легкістю перевертається з живота на бочок і на спинку.
 • Лежачи на животику може піднятися на ручках, спираючись тільки на долоні і тримати голову.
 • Сідає, коли його підтягують за ручки і впевнено тримає голову. Але не забувайте, що його спина поки не зміцніла, тому висаджувати малюка ще рано.
 • При підтримці дитини за пахви, він впирається пальчиками ніг і відштовхується від поверхні.
 • Зникає гіпертонус в руках, але в ніжках може ще зберігатися.
 • Долоньки малюка майже весь час розкриті. Він може складати їх разом, плескати по чому-небудь.
 • Здатний утримати предмет у руці майже півхвилини. Знає, як потрібно потрясти брязкальце, щоб вона загриміла.
 • Дитина може цілеспрямовано засунути палець в рот.
 • При годуванні малюк сам підтримує груди матері.
 • Психоемоційний розвиток в чотири місяці

  1. У малюка все яскравіше проявляється комплекс пожвавлення: у відповідь на мамин голос він активно рухає ручками та ніжками, посміхається, лепече. Може вимовляти звуки, схожі на «п», «б», «м», а також відкриті голосні «о», «а». Тепер у дитини можна помітити реакцію у вигляді сміху або посмішки не тільки на чиє-то особа, а також на нову іграшку. Малюк дізнається своє ім'я і починає на нього реагувати.
  2. Мислення дитини починає встановлювати елементарні причинно-наслідкові зв'язки, наприклад, побачивши мамині груди, дитина замовкає і дивиться на неї в очікуванні годування.
  3. Дитина в 4 місяці вже здатний відчувати страх, радість, образу, цікавість.
  4. Малюк починає більше уваги приділяти своєму тілу, він розглядає ручки, грає з ними, тягне в рот ніжку. Дитині подобається обмацувати своє обличчя, волосся. Любить дивитися на своє відображення в дзеркалі.
  5. Дитина вже дізнається всіх рідних і близьких, при цьому особливо виділяє маму. Він повністю уособлює її з собою, тому потребує постійного тактильному і емоційному контакті з нею. Він радіє, якщо мамі весело і сумує і плаче, якщо вона в поганому настрої.
  6. При сторонніх людях дитина в 4 місяці поводиться насторожено. Якщо мама, наприклад, одягне капелюх або окуляри, то він не впізнає її. А після того, як вона їх зніме, малюк дуже здивується і не буде розуміти, як таке могло статися. Дитина може злякатися або зацікавитися, побачивши незнайомця.
  7. Інтенсивний психологічний розвиток малюка в цьому віці пов'язане з новим кроком у зоровому і слуховому сприйнятті. Дитина в 4 місяці вже не просто бачить, він стежить поглядом за предметом, який рухається. Але якщо той зникне з поля зору, то малюк відразу забуває про нього. Якщо знову показати йому зниклий предмет, то малюк його впізнає.

  Читаємо докладну статтю: Що вміє і повинен вміти дитина в 4 місяці

  Зір

  Зір малюка стає більш сприйнятливими до кольору. Дитині спочатку подобаються жовтий і червоний колір, потім зелений і синій. Яскраві і чисті відтінки сприймаються дитиною краще, ніж півтони або багатобарвні поєднання. Тому важливо не переборщити з яскравими іграшками. Краще купувати ті, що містять не більш 3 - 4 кольорів. Перенасичені квітами іграшки будуть швидше втомлювати малюка.

  Слух

  Розвиток дитини на четвертому місяці життя

  Слух для дитини стає важливим провідником у навколишній світ. Малюк вже повертає голівку в той бік, звідки чутно звуки. Він відрізняє голос матері від голосу батька або інших родичів. Розуміє, що чує голос знайомого або незнайомого чоловіка. Малюк прислухається, коли грає музика, хитає голівкою в такт, може віддавати перевагу якусь мелодію або пісню. Високі тони неприємні дитині, а низькі і ритмічні діють заспокійливо. Але поки малюк розрізняє лише кілька цілих тонів. Тому в чотири місяці дитині краще включати твори у виконанні одного інструменту. Краще, якщо мелодія буде ритмічної, під яку можна плескати перед малюком в долоні або бити в бубон.

  В період з 4 до 6 місяців дуже важливо розмовляти з дитиною, коментувати все, що ви бачите вдома і на провулку, читати і розповідати йому казки, показувати картинки зі словами (картки Домана) - все це запорука того, що дитина раніше почне говорити. Корисно розвивати в дитини здатність до мовного наслідування. Повторюйте за дитиною звуки, які він лепече. Через деякий час дитина почне теж повторювати за вами.

  Якщо не вміє

  Все, що вміє дитина в 4 місяці з переліченого може з'явитися трохи раніше чи трохи пізніше, але є навички, відсутність яких у цей період розвитку повинно насторожити:

  • Дитина не захоплює і не тримає предмети в руці.
  • Не перевертається зі спини на животик (як навчити перевертатися).
  • Лежачи на животику не підводиться на ручках.
  • При підтягуванні дитину за ручки, коли він лежить на спині, голова відхиляється назад.
  • Не спирається на пальці ніг при підтримуванні у вертикальному положенні.
  • Не реагує на інших людей, не виявляє емоцій: не посміхається, не сердиться, не сміється, не дивується. Не радіє, якщо грають з ним.

  Харчування і сон

  На ГВ

  Якщо малюк знаходиться на грудному вигодовуванні, то краще продовжувати годувати його на вимогу. Не варто підраховувати кількість годувань і переживати про те, скільки їсть дитина, якщо в нього нормальна надбавка у вазі, а у мами достатньо молока.

  Думки педіатрів все більше зводяться до того, що до 6 місяців прикорм вводити не потрібно, так як грудне молоко і сучасні молочні суміші повністю задовольняють потреби дитини в усіх вітамінах і мікроелементах. Деякі лікарі по-старому дають поради мамам вводити з 4-х місяців соки і фруктові пюре, які нібито компенсують нестачу деяких вітамінів у малюка. Як вже було вище сказано, дитина отримує все необхідне з грудним молоком і сумішшю, а від соків збільшується ризик виникнення алергії, а також підвищується кислотність шлункового соку, що призводить до частого зригування.

  Читаємо: коли вводити прикорм

  Що стосується пюре з фруктів, то їх краще вводити тільки після овочевих: по-перше, тому що після солодкої їжі багато діти відмовляються їсти овочеву несмачну суміш, а по-друге, в овочевих пюре (цвітна капуста, кабачок) міститься більше клітковини, що краще для першого прикорму.

  На штучному вигодовуванні

  При штучному вигодовуванні допускається введення соку з 4 місяців. Починати давати його потрібно з кількох крапель, до 20 - 30 г на день, розводячи з кип'яченою водою 1:1. (Про перших соках)

  Годування сумішшю також можна здійснювати на вимогу, повинно виходити приблизно 6 - 7 годувань на добу, а об'єм суміші становити 1/7 від ваги дитини, тобто до 1 літра в добу, приблизно 150 - 160 мл за годування.

  Сон

  Скільки спить дитина 4 місяців: потреба уві сні у дітей 4 місяців становить 15 годин на добу, вночі - 10 годин, а решту часу - це 3 денних сну. Деякі малюки вже можуть проспати всю ніч, але найчастіше доводиться прокидатися 2 - 3 рази для годування.

  Найкраще для укладання на ніч-який час - це 19 - 21 години, пізніше дитина в цьому віці буде вже надто стомлений. Поступово потрібно встановити і режим денного сну, якщо малюк буде засипати в певні години, то не переутомится і буде готовий до нічного сну.

  Як допомагати малюкові розвиватися

  Розвиток дитини в 4 місяці особливо залежить від тісного контакту з матір'ю. Оскільки конкретних ігор для малюків в цьому віці ще немає, то Розвиток дитини в 4 місяцінайголовнішим для них є постійне спілкування, знайомство з навколишнім світом. По можливості, носіть дитину всюди з собою на руках, в перенесенні, слінгу або на візку. Не використовуйте поки «кенгурушку», хребет малюка віком до 6 місяців не готовий поки до такого способу пересування.

  Вступайте з дитиною в діалог. Нехай ви не розумієте, що малюк «говорить», важливо, щоб дитина відчувала, що ви його слухаєте, розмовляєте з ним. Розповідайте дитині про все, що ви робите вдома, показуйте предмети, пояснюйте, для чого вони потрібні в дії. Називайте кольору речей, які ви показуєте дитині. Для «хапальних» ігор використовуйте не тільки іграшки, а різні безпечні предмети, які можна помацати, пом'яти, понюхати і кинути.

  Малюк напевно вже засвоїв всі іграшки, куплені при народженні і саме час їх оновити. Тепер йому цікаві не тільки брязкальця. Дитині в чотири місяці сподобаються гумові пищалки, невеликі ляльки, музичні іграшки з кнопками, м'які іграшки з кульковим наповнювачем. Для розвитку тактильних відчуттів і дрібної моторики добре підходять розвиваючі килимки, які можна зробити самим з різнокольорових клаптиків різної текстури (оксамит, шовк, вельвет, вовна).

  Ігри з дитиною

  Проводите ігрові заняття з дитиною:

  1. Гра в «Ку-ку!»: ви закриваєте очі або ховаєтеся за спинкою ліжка, а потім визирає, кажучи «ку - ку, а ось і я!».

  2. «Ладушки»: посадіть малюка на коліна, візьміть його ручки і покажіть, як плескати в долоні, примовляючи: Ладки - ладусі, а Де були? У бабусі.

  Гра сприяє більш швидкому розкриттю долоньки, що активує розвиток головного мозку і дрібну моторику.

  3. «Коза рогата»

  «Йде коза рогата за малими хлопцями,

  Хто каші не є, молока не п'є,

  Ударить, ударить, ударить...!»

  Це гра переляку понарошку дуже подобається малюкам, тому що викликає не страх, а сміх.

  4. «Сорока-ворона»

  Гра, стимулює роботу шлунково - кишкового тракту. У центр долоні проектуються точки, що відповідають за тонку кишку, звідси починайте кругові рухи за годинниковою стрілкою, примовляючи: «Сорока - ворона кашу варила, діток годувала.» На слові «годувала» потрібно зупинитися між безіменним і середнім пальчиками - це проекція прямої кишки. Потім, обережно стискаючи кінчики пальців по черзі, починаючи з мізинця, продовжуйте примовляти: «Цьому дала, цьому дала...». Кожному пальчику відповідає певний орган: мізинця - на серце, безіменного - нервова система, середньому - печінка, вказівному - шлунок. Великий палець відповідає за головний мозок, тому його потрібно як слід пом'яти, примовляючи: «А цьому не дала!»

  Продовжуйте робити дитині масаж і загартовування. Проводите заняття гімнастикою, що допомагають освоїти малюкові перевертання на живіт та інші навички.

  Далі: дитина в 5 місяців

  Минулий місяць: дитина в 3 місяці

  Читаємо далі по темі розвитку по місяцях

  1. Розвиток від народження і до року
  x_direct_type = 'flat'; yandex_direct_border_type = 'collapse'; yandex_direct_limit = 3; yandex_direct_title_font_size = 3; yandex_direct_links_underline = true; yandex_direct_border_color = 'FBE5C0'; yandex_direct_title_color = 'FF0000'; yandex_direct_url_color = '648500'; yandex_direct_text_color = '333333'; yandex_direct_hover_color = '0066FF'; yandex_direct_favicon = true; yandex_no_sitelinks = true; document.write(''); -->