Дитина в 3 місяці (календар розвитку)

У перший рік дитина розвивається дуже швидкими темпами. Нові вміння з'являються буквально щодня, і дуже часто малюки «видають» цілий комплекс новацій разом, здійснюючи справжній стрибок. Особливо показовим у цьому плані є третій місяць життя малюка.

Розвиток дитини в 3 місяці

Розвиток дитини в 3 місяці - результат всього того, чого малюк навчився за минулий час. Після того, як закінчилася адаптація до нових умов і способу існування, дитина починає активно вивчати навколишній світ. Його фізичний, психічний, емоційний та соціальний розвиток входить в активну фазу.

Можна виділити основні «досягнення», які демонструє дитина в 3 місяці:

 1. Завдяки інтенсивному розвитку підшкірно-жирової тканини 3-місячна дитина «округлюється»: його тельці стає пухким, з'являються щічки і складки-перевязочки на кінцівках.
 2. У фізичному плані дитина здобуває нові вміння. До 3 місяців діти освоюють переворот зі спинки на животик, а лежачи на животі, можуть протягом декількох хвилин підніматися, спираючись на передпліччя.
 3. Починає вимальовуватися подобу режиму дня: спати і спати дитина починає приблизно в одні і ті ж години, тому мамі стає простіше планувати свій день.
 4. Починається період, коли дитина пробує «на зуб».

Ну а тепер більш докладно поговоримо про розвиток дитини у всіх сферах.

Розвиток тіла і організму в три місяці

ием ваги і зростання. Взагалі, показник норми зросту і ваги є дуже умовним. Для дитини в 3 місяці можна приблизно орієнтуватися на наступні цифри:

 • Вага 3-6 кг.
 • Зростання 54-64 див.

На зріст і вагу впливають різні фактори: вага і зріст при народженні, тип харчування, генетика. Таблиці, якими користується більшість педіатрів, розроблялися радянськими фахівцями і складені на основі даних про дітей, які отримують штучну суміш.

таблиця збільшення росту і ваги (дитина до року)

таблиця збільшення росту і ваги (клік для збільшення)

В даний час багато мам налаштовані виключно на грудне вигодовування, тому параметри малюка можуть відрізнятися від табличних цифр. Для педіатра це може бути приводом говорити про недобір або надлишку маси тіла, але якщо ви годуєте грудьми, запам'ятайте, що на ГВ надбавки можуть бути від 0,5 до 2 кг. Перегодувати дитину грудним молоком просто неможливо, недогодувати можна тільки в тому випадку, якщо порушена техніка вигодовування (як правильно годувати грудьми). Наприклад, якщо мама не дозволяє дитині перебувати біля грудей стільки, скільки він вимагає, або часто змінює груди.

Мамам немовлят варто спокійніше ставитися до розбіжностях зростання і ваги дитини з якимись цифрами. Якщо дитина активна, їсть, спить, вивчає навколишній світ, якщо він пісяє не менше 12 разів в день і какає 6-8 разів, у нього ростуть волоски і нігті - значить, він у повному порядку.

Рефлекси у три місяці

Поведінка немовляти і вчинювані ним дії регулюються за допомогою рефлексів і інстинктів. Більшість рефлексів новонароджених вже згасають до 3 місяців. Так, наприклад, у цьому віці наявність таких рефлексів може вказувати на неврологічну патологію:

 • пошуковий рефлекс (у відповідь на погладжування куточка губ дитина повертає голову в бік подразника і відкриває рот);
 • хоботковый рефлекс (дотик до верхньої губі призводить до того, що дитина витягує губки у вигляді хоботка);
 • рефлекс Бабкіна (при натисканні пальцем на долоньку малюка, він відкриває рот і здійснює головкою рух вперед).

Деякі рефлекси ще можуть зберігатися. Наприклад, рефлекс Моро, що виражається в тому, що дитина піднімає ручки і розчепірює пальчики, коли його укладають на спину або піднімають його ніжки над поверхнею. Цей древній рефлекс еволюційно вироблений для захисту дитини від падіння.

А ось смоктальний рефлекс і рефлекс повзання в 3 місяці ще дуже яскраво виражені, оскільки вони безпосередньо беруть участь у виживанні і гармонійному розвитку дитини.

Нові вміння

Два основні вміння, які формуються до 3 місяців:

 • вміння перевертатися зі спинки на животик;
 • вміння піднімати голову і плечі з опорою на передпліччя.

У цьому питанні теж немає строгих норм. Хтось із малюків здійснює всі ці дії вже в три місяці, хтось починає робити перші спроби тільки ближче до 4-5 місяцем. У кожного маленького чоловічка своя швидкість розвитку, тому якщо малюк здоровий і не має ніяких неврологічних проблем, він обов'язково навчитися перевертатися і підніматися (коли діти починають перевертатися).

До речі, процес оволодіння новими навичками можна трохи прискорити. В цьому батькам допоможуть наступні поради:

 1. До стандартної щоденної гімнастики додайте вправу, стимулюючу перевороти. Малюк лежить на спинці, його праву ніжку потрібно підняти, притримуючи за гомілку, і повісті наліво, як би перекидаючи її через тільце. В цей момент в переворотах є для дитини найбільш складним, тому що саме він надає всьому тілу імпульс для здійснення руху. Пізніше діти вчаться самі відштовхуватися від горизонтальної поверхні.
 2. Сумлінно виконуйте весь комплекс вправ, який рекомендують педіатри. В основі всіх нових фізичних навичок лежить загальне гарний розвиток тіла і м'язів малюка.
 3. Посприяти розвитку другого вміння можна дуже простим способом: регулярно укладайте дитину на живіт. А щоб лежати в такій позі було цікаво, розкладіть перед ним яскраві іграшки. Відмінним варіантом для цього віку є розвиваючий килимок. На ньому малюкові не буде нудно ні на спині, ні на животику. Багато килимки мають невеличке кругле дзеркальце в комплекті. Розглядати там своє відображення, лежачи на животі - захоплююче заняття.

Докладна стаття: Що вміє дитина в 3 місяці

Намагайтеся часто хвалити малюка за всі його досягнення, хоча з цим, зазвичай не буває проблем: мами і тата щиро радіють, коли бачать, що вміє улюблене чадо.

Ще одна порада стосується безпеки: після того, як малюк навчився перевертатися, не залишайте його одного на високих поверхнях (на дивані або пеленальному столику). На таких поверхнях дитині можна перебувати лише з дорослим, інакше він може впасти і навіть отримати травми. Якщо вам потрібно вийти з кімнати - перекладіть дитину в ліжечко або шезлонг.

Читаємо: Як навчити дитину перевертатися

�івано розвиваються органи почуттів і базові психічні функції.

Зір

Значно змінилося зір. Тепер дитина вміє стежити поглядом за рухомої іграшкою, здатний вдивлятися в об'єкт. Це означає, що у малюка розвивається предметне сприйняття: він починає сприймати предмет як комплекс властивостей, і чим більшою кількістю органів почуттів він може сприйняти предмет, тим більшу інформацію про предмет спостереження він отримає. Саме тому малюки так люблять не тільки розглядати, але і намагатися вкусити або облизати все, що потрапляє в ручку.

Слух

Слух дитини теж розвивається і вдосконалюється. У віці 3 місяців малюк вже чудово виокремлює різні звуки із загального фону, безпомилково може визначити джерело звуку, і, звичайно, вже дуже добре знає рідні голоси. На мамин голос малюк повертає голівку в її бік і посміхається.

Відчуття і сприйняття для дитини в 3 місяці є головними психічними процесами, завдяки яким відбувається вивчення навколишнього світу. Ці два процеси відбуваються у всіх сферах відчуття: зір, слух, нюх, дотик. Дитині дуже подобається чіпати пальчиками різні поверхні і предмети, облизувати брязкальця, розглядати картинки і обличчя людей, насолоджуватися різними звуками.

Величезний прогрес спостерігається і в емоційній сфері. В 3 місяці діти починають дарувати свої перші усвідомлені посмішки, щирі і відкриті. Головною новацією цього віку є «комплекс пожвавлення» - яскрава емоційна реакція, яку дитина демонструє при появі близького дорослого. «Комплекс пожвавлення» проявляється не тільки в усмішках. Малюк починає активно агукати, рухати ручками і ніжками, усіма способами показуючи, як він радий бачити рідної людини.

Харчування і сон

Як ми вже говорили, до трьох місяців починає формуватися режим дня. Цей режим ще буде неодноразово змінюватися, але для мами вже з'являється якась визначеність і можливість планувати свої справи. В основному малюк, як і новонароджена дитина, проводить час за їжею і сном, але вже з'являються періоди активного неспання. Головні питання в зв'язку з цим: скільки їсть і скільки спить тримісячний малюк?

Сон, як і раніше, займає більшу частину доби. В такому віці діти сплять в сумі до 17 годин. Зазвичай з них 9-10 годин припадають на ніч, а інші розподіляються на 4 денних сну.

Про їжу можна сказати дуже багато, але ми зосередимося на основних моментах.

Якщо харчування дитини - це суміш з пляшечки, то режим і об'єм годівель визначається рекомендаціями виробників адаптованої суміші. Діти, що знаходяться на природному вигодовуванні, смокчуть груди на першу вимогу і знаходяться біля грудей стільки, скільки їм це потрібно.

Для мам, що годують груддю, корисно буде знати, що 3 місяці - час стрибка зростання і лактаційного кризу. Це свого роду переломний момент, який дуже важливо пройти успішно.

Читаємо: Все про грудне вигодовування

харчування малюка в три місяціДитина активно вивчає світ, тому з прикладанням до грудей можуть виникнути труднощі. Багато мами розповідають, що дитина починає крутитися, озиратися розглядати все навколо, відволікаючись від грудей. В організмі у мами теж відбуваються деякі зміни: до цього часу лактація налагоджується, і жінка перестає відчувати припливи.

Не знаючи про такі особливості, неспокійна поведінка малюка біля грудей і відсутність припливів мама може витлумачити як недолік молока і почати докорм сумішшю. Робити цього не варто. У самий критичний період, який триває всього кілька днів, краще зосередитися на дитині і постійно пропонувати груди, відклавши всі домашні і особисті справи - це допоможе зберегти лактацію і успішно подолати складний момент.

Педіатри старої закалки і люблячі бабусі не рідко починають наполягати на введенні прикорму в 3-місячному віці. Зазвичай мова йде про яблучному соку, а потім і пюре. Для дітей, які перебувають на грудному вигодовуванні, ці рекомендації вже давно не актуальні.

Читаємо: Коли вводити перший прикорм

Чим зайняти дитину - ігри з дитиною

У моменти активного неспання малюка вже не цікаво просто лежати в ліжечку. Допитливий карапуз прагне до цього, щоб побачити і почути що-небудь нове і цікаве. Забавна гра - найкраще заняття з дитиною.

ігри з дитиною в три місяціІгри в цьому віці досить прості і короткі. Здорово, якщо гра супроводжується веселою потешкой або просто віршем. Справа в тому, що в 3 місяці вже починає розвиватися мова. Дитина видає перші звуки, які на науковому мовою називаються предречевыми вокализациями. Це протяжні голосні звуки: у-у-у, а-а-а, е-е-е .. Для повноцінного розвитку мовлення просто необхідно чути слова і звуки. Фольклорні твори підходять для немовлят як не можна краще, адже вони спеціально писалися нашими предками і вимовляються завжди співуче.

В рамках гри можна зробити пальчикову гімнастику, масаж долоньок і стоп, або запропонувати малюкові помацати своєю ручкою різні фактури (шматочки тканини, крупа та ін). Ігри з брязкальцем - теж відмінний варіант для 3 місяців.

Можна запропонувати дитині розглядати великі картинки в книжці, обов'язково проговорюючи і називаючи всі предмети і деталі. Самі картинки для такого віку повинні бути вельми схематичними і простими.

Спілкування з дитиною важливо не тільки під час ігор. Розмовами з малюком необхідно супроводжувати кожен контакт з ним, будь то одягання на прогулянку або зміна підгузника. Мова повинна бути емоційною і спокійною. Для дитини це не тільки спосіб розвитку, але і показник маминої любові і прийняття, а це навіть важливіше, ніж нова інформація і навички.

Читаємо далі: Розвиток дитини в 4 місяці

Минулий місяць: Дитина в 2 місяці

Читаємо ще по темі розвитку:

 1. Розвиток до року по місяцях

Чим зайняти 3-х місячної дитини (відео)