Дитина в перший місяць свого життя - особливості розвитку

Майже всі молоді мами згадують своє повернення з пологового будинку приблизно так: «Я поклала малюка в ліжечко і з жахом усвідомила, що не знаю, що робити далі...». Перший місяць життя дитини - це, свого роду, «бойове хрещення» молодих батьків.

Перший місяць життя дитини

Перший місяць життя дитини

Мама і малюк перший день вдома

Стрес перших днів, коли батьки залишилися один на один з дитиною, повинен бути зведений до мінімуму. Для цього:

 1. Відкладіть усі інші справи, не пов'язані з адаптацією дитини і сім'ї до нових умов життя. Новонародженим дитина буде тільки перший місяць і цей час інші справи почекають.
 2. У перші дні зведіть до мінімуму відвідування сторонніх осіб (товаришів по службі, сусідів, друзів). Перебуваючи в пологовому будинку, малюк і мама перебували в стресовій ситуації: малюк - народжуючись, адаптувався до нових життєвих умов, а мама, відчувала крайні емоції - від неймовірного болю, страху, тривоги до умиротворення і щастя. Тому, опинившись вдома, обидва вкрай потребують турботи, затишку та уваги.
 3. У перший день повернення для мами і для дитини важливо зберегти усталений режим годування і сну малюка.
 4. Саме зараз мамі знадобиться досвід і навички по догляду за дитиною, отримані нею в пологовому будинку.

Не варто боятися, якщо...

розвиток дитини перший місяць життяІ ось малюк вдома, і у батьків є можливість бути постійно поруч і спостерігати за ним. І тут може виникнути тривога: на носику і лобике з'явилося багато дрібних прищиків, колір червоний або жовтуватий, з'явилася лущиться шкіра, ручки і ніжки бувають синюшного кольору. Іноді батьки помічають, що очі дитини як би «бігають в різні сторони», нескоординовані або починають «косити». Тривогу викликає періодичний плач дитини, причому без появи сліз.

(Пітниця у новонароджених ─ як відрізнити, як запобігти і що робити?)

Так, насправді, новонароджена дитина перший місяць може мати всі ці ознаки, але з часом вони пройдуть. Це відбувається адаптація дитини до нових умов після внутрішньоутробного перебування.

Нормальний колір обличчя з'явиться протягом тижня, а сльозки у малюків - через 3-4 тижні.

Не варто боятися, якщо голівка немовляти має дещо деформовану форму. Пов'язано це з його проходженням через родові шляхи. З часом головка прийме нормальну форму, для чого достатньо періодично під час сну повертати малюка з одного боку на інший.

Плач не завжди є проявом хворобливого стану. Плачем дитина привертає до себе увагу, просить їсти, вказує на дискомфорт і бажання спати. Буквально через тиждень мама чудово навчиться розпізнавати вимоги малюка, що передаються через плач (чому дитина плаче?).

Часто немовля плаче через занепокоєння з-за так званих кишкових кольок, так що настійно рекомендуємо ознайомитися зі статтею Коліки у немовлят що робити і як лікувати? З-за кольок, багато мам просто сходять з розуму і не розуміють, ну що ж так сильно турбує їх малюка.

Так само малюка можуть турбувати газики: газики - як допомогти?

Найголовніше - догляд

Народження дитини, перший місяць життя - це адаптаційний період, який проходить новонароджений і сім'я, при цьому відбувається перерозподіл обов'язків між батьками і змінюється ритм життя.

Найголовніше і найважливіше, що потрібно дитині, - це відхід. Він має на увазі під собою ряд процедур:

 • годівля,
 • сон,
 • неспання,
 • купання,
 • гігієна,
 • прогулянки на вулиці,
 • загартовування, масаж.

При догляді за дитиною важливо відслідковувати його реакцію і скоро ви навчитеся бачити прояв емоцій малюка.

Стаття: Догляд за дитиною (щоденний і щотижневий)

Встановлювати режим дитині?

Режим «сон-годування-неспання» здорова дитина встановить самостійно в залежності від своєї фізіології. Сон (до 2-3 годин), неспання (30-60 хв) і годування - це основна «робота» новонародженого. Не переживайте, якщо малюк заснув, як вам здається, вчасно. Справа в тому, що біоритми у новонароджених настільки чітко налагоджені, що батькам залишається тільки підтримувати цей ритм, а вивчивши поведінку малюка, вони дуже легко зможуть розпізнавати «вимоги» дитини. До кінця другого місяця життя у дитини сформується свій режим дня.

 1. Скільки спить дитина?
 2. Скільки годувати малюка?

Коли проводити перше купання

Купання новонародженого можна провести після отпадания пуповини і загоєння пупкової ранки. До цього моменту дитини краще обтирати, попередньо приготувавши все необхідне: теплу воду, новонароджена дитина перший місяцьпеленальний столик, ватні кульки, дитяче мило, пелюшки для укутування, крему і присипки. (Аптечка для новонародженого)

Режим купання на першому місяці життя батьки вибирають самостійно. Стан шкірних покривів дитини не вимагає щоденного купання. Це, в більшості випадків, приємна процедура для новонародженого. Однак не всі діти люблять купатися. В такому випадку, проводите щоденні обтирання. Купати досить 2-3 рази в тиждень. У воду можна додавати настої трав. Використання мила також визначається індивідуально, виходячи з чутливості шкіри малюка.

Обов'язкові процедури гігієни малюка

Гігієнічні процедури повинні проводитися щодня. Сюди входить:

Прогулянки та загартовуючі процедури - запорука здоров'я

розвиток дитини в перший місяцьВажливе значення у розвитку здорового малюка має прогулянка. Перший ковток повітря новонароджений зробив по виходу з пологового будинку. Надалі прогулянки будуть залежати від пори року і температури за вікном.

Система регуляції теплообміну у немовлят недосконала, тому батькам треба серйозно підійти до питання прогулянок в холодну пору року. В деяких випадках, є сенс виносити дитину на балкон на кілька хвилин або влаштовувати йому сон при відкритому вікні.

До моменту закінчення сну, кімната повинна бути зігріте до звичайної температури. Природно, дитина для таких «прогулянок» повинен бути відповідно вбраний. Одягайте і вкривайте дитину так, як би ви одягнулися і додайте ще один шар (наприклад, додаткове ковдрочку або кофточка).

Корисна стаття: Як одягнути новонародженого на прогулянку (влітку, восени, взимку)

З другого тижня життя можна починати повітряні ванни, загартовування і масаж, об'єднавши це в одній процедурі. Для початку малюка можна залишити в распашонці буквально на 1 хв., роблячи легкі погладжування по всьому тельцю. Якщо дитина не виявляє невдоволення, це повинно стати щоденною процедурою. Масаж служить зміцнює і розвиває засобом для м'язів.

Спостерігайте за дитиною, вивчайте його поведінку і надалі ви будете «відчувати» і легко його розуміти.

Рефлекси здорової дитини першого місяця життя

У тому, що розвиток дитини в перший місяць життя відбувається згідно з встановленими нормами, батьки можуть перевірити вдома самі. Нижче наведені основні рефлекси, властиві здоровим новонародженим діткам.

 1. Хватальний - дитина рефлекторно схоплює і утримує те, що стосується його долоні.
 2. Пошуковий і смоктальний - якщо доторкнуться до щічки малюка або провести області навколо губ соскою, дитина повертає голівку і робить сисна рух губами, шукаючи груди.
 3. Якщо злегка натиснути в області пальчиків стопи - пальчики зігнуться, а якщо злегка натиснути на п'яточку - пальчики розійдуться «віялом» і малюк поворухне стопою.
 4. Проявляється реакція на гучний звук - маля зводить і розводить ручки і ніжки.
 5. Плавальний рефлекс - якщо покласти малюка на животик, він здійснює рухи, схожі на плавальні.
 6. Імітація ходьби - якщо дитину поставити вертикально і дати опору ніжок, він буде здійснювати рухи схожі з ходьбою.
 1. вроджені Рефлекси

Реакції та вміння дитини

Розвиток дитини в перший місяць життя відбувається ніби непомітно, але постійно: при годуванні, на прогулянках, в моменти неспання, при купанні. І, в першу чергу, при спілкуванні з Реакції та вміння дитини першого місяця життямамою, яку малюк вже починає дізнаватися. Він чує її голос, відчуває інтонацію, дотик рук і, найголовніше, дуже чутливо реагує на всі дії. І якщо простежити розвиток дитини першого місяця життя, то можна визначити придбані реакції та вміння новонародженого, а саме:

 • визначає голос мами;
 • може довго лежати на животі, піднімаючи голівку, і намагатися утримати її;
 • вчиться фіксувати погляд на предметі;
 • прислухається, коли чує знайомий голос (коли починає чути);
 • починає стежити очима за переміщенням брязкальця і повертати за нею головку (коли починає бачити);
 • під час неспання з'являються перші звуки, сопіння, кряхтенье;
 • дитина починає агукати
 • з'являється реакція на голосний звук (здригається, завмирає).

Читати докладно про уміннях і навичках в перший місяць

Антропометричні дані розвитку дитини батьки повинні перевірити на прийомі в дитячій консультації.

Читаємо далі: Розвиток дитини в 2 місяці

 1. Стаття про Розвиток малюка до року (12 місяців)...

Ще:

 1. Поради про грудному вигодовуванні
 2. Що можна їсти при ГВ
 3. Основні і головні правила годування грудьми немовля

Перший місяць життя дитини відео

v>
2 Коментарі до "Дитина в перший місяць свого життя - особливості розвитку"
 1. Світлана каже:
 2. Олена Михайлова каже: